кімнатні рослини, цвітіння кімнатних рослин, проблемт із цвітінням вазонів, як краще доглядати за кімнатними рослинами

Час, коли починають квітнути домашні рослини ― особливий та водночас дуже хвилюючий. Це завжди відчуття маленького дива та гордості, адже цвітіння навіть у найпростіших рослин є своєрідною винагородою за терплячість та правильний догляд.

Для того, щоб на рослинах з’явились закладки квіткових бруньок, гарно розвивались й розпускались бутони в домашніх умовах, необхідно створити для них по-справжньому комфортні умови. А стати на заваді цвітінню, до речі, може чимало факторів. І в більшості випадків, навіть у найрізноманітніших рослин, причини відсутності цвітіння дуже схожі.

? На перший погляд, деякі кімнатні рослини дуже вибагливі і потребують значно ретельнішого догляду. Одні потребують чіткого дотримання температурного режиму на різних стадіях розвитку. А інші взагалі ростуть самі собою, так би мовити, без особливої уваги. Проте цвітіння усіх, без виключення, кімнатних рослин залежить від того, чи є для них усі необхідні умови, відповідні вегетаційному періодові.

кімнатні рослини не цвітуть, проблема із кімнатними рослинами, у чому проблема із кімнатними рослинами
кімнатні рослини не цвітуть, проблема із кімнатними рослинами, у чому проблема із кімнатними рослинами

За нормальний розвиток та цвітіння кімнатних рослин відповідають живлення, ґрунт, світло, вода й тепло. І якщо помилки, які допускаються під час догляду за листям, помітні не завжди, то під час цвітіння їх допускати не варто. Адже невідповідність умов, надлишкова або недостатня увага до кімнатної рослини не піде їй на користь.

Варто також зазначити, що усі кімнатні рослини мають типові проблеми, які, в переважній більшості випадків, свідчать про наші з вами помилки. Починаючи з цілковитої відсутності цвітіння і закінчуючи передчасним опаданням бутонів в розквітнувших рослин. Звісно ж, визначити проблему з цвітінням справа не з легких. І для цього необхідно крок за кроком проаналізувати, чи відповідають ті умови, в яких знаходиться рослина та ваш догляд за нею, базовим вимогам того чи іншого виду.

Тож у нашому матеріалі розглянемо 10 найголовніших проблем з цвітінням та способи їх вирішення.

? Чому кімнатні рослини не цвітуть?

Найочевиднішою причиною, через яку рослина не цвіте є невідповідність температурного режиму до її вимог, під час періоду спокою та підготовки до цвітіння. Адже далеко не усі рослини потребують прохолодної зимівлі. Кожен вид має свої вподобання стосовно температури та догляду на стадії спокою. І якщо ви не будите їх дотримуватись, на цвітіння розраховувати не варто.

кімнатні рослини, які не цвітуть, кімнатні рослини які не цвітуть, кімнатні рослини які цвітуть, вазони які цвітуть, кімнатні рослини, які цвітуть, лише для квіткових рослин характерні, квіти яким не потребують світла, кімнатні рослини що цвітуть
Поширені проблеми із цвітінням кімнатних рослин

Також не цвісти кімнатна рослина може і з ряду інших причин:

  • якщо її підживити або недостатньо, або надмірно;
  • при нестачі світла;
  • недостатній вологості повітря;
  • при посадці в занадто великий горщик;
  • якщо не пересаджувати рослину, коли це потрібно (якщо коріння з’являється в дренажних отворах).

Для того, щоб вчасно виправити ситуацію і стан ваших кімнатних рослин не погіршився, в залежності від їх виду, варто переставити рослини в світліше місце, скоригувати систему поливу й підживлення, контролювати вологість повітря та вчасно її пересаджувати.

? Чому відбувається затримка цвітіння під час бурхливого вегетаційного процесу?

Перш за все слід зазначити, що надлишок азоту стимулює ріст зелені, а це завдає шкоди цвітінню. Якщо листя пішло в ріст і рослина швидко розвивається, а цвітіння затримується навіть у стані спокою, причиною є дисбаланс поживних речовин. Варто на деякий час перестати підживлювати рослину або ж вносити добрива з низьким вмістом азоту (чи взагалі без цієї речовини). Рекомендуємо статтю автора ? 10 кімнатних рослин, завдяки яким повітря в кімнаті завжди буде чистим та свіжим.

❓ В чому причина мізерного цвітіння?

Порушення періоду спокою кімнатної рослини інколи може призвести до випускання всього кількох квіточок замість цілого «букету». Проте причиною незначного цвітіння можуть бути й інші фактори, такі як:

  • погане освітлення;
  • надмірне підживлення;
  • низька вологість повітря.

З огляду на це, спеціалісти радять для збільшення вологості повітря поставити піддони з вологим сфагнумом. А також перевірити дозування й частоту внесення добрив. Якщо ж проблема в освітленні, тоді варто перемістити рослину в місце з кращим освітленням.

маленьке цвітіння, чому цвітіння із маленькими квітами, кімнатні рослини, які не цвітуть, кімнатні рослини які не цвітуть, кімнатні рослини які цвітуть, вазони які цвітуть, кімнатні рослини, які цвітуть, лише для квіткових рослин характерні, квіти яким не потребують світла, кімнатні рослини що цвітуть

❓ Чому на рослинах жовкне листя та погіршується цвітіння під час зупинки росту?

Постійний прояв у кімнатних рослин такого захворювання, як хлороз (пожовкле листя) та зупинка росту ― характерні проблеми, які супроводжує полив недостатньо м’якою водою в чутливих рослин, особливо бегоній та кімнатних гортензій. Якщо за якістю води ви ретельно стежите, тоді варто звернути увагу чи достатній вміст заліза, магнію та марганцю в ній.   

Чому на рослинах жовкне листя та погіршується цвітіння під час зупинки росту?
Чому на рослинах жовкне листя та погіршується цвітіння під час зупинки росту?

Як вирішити проблему:

  • поливати рослини м’якою, дощовою або талою водою;
  • вносити моно добрива (солі заліза, магнію, марганцю);
  • замість простих універсальних добрив додавати ті препарати, які підходять для конкретного виду рослин;
  • впорядкувати частоту підживлення.

❓ Чому опадають квіти та бутони без видимого пошкодження листя?

Кардинальна зміна умов або сильний стрес ― ось в чому причина різкого опадання «здорових» квітів та бутонів на рослинах. Що саме мається на увазі:

  • сильні протяги або переохолодження;
  • перестановка на інше місце;
  • цілковите пересихання ґрунту;
  • находження рослини біля кондиціонера чи нагрівального приладу (сухе повітря);
  • неналежне транспортування після придбання або перевезення в новий дім;
  • повертання рослини по відношенню до джерела світла.

Опадання квітів та бутонів краще передбачити та зробити усе необхідне, аби цього не сталось. А якщо ж процес уже почався, тоді постаратись врятувати хоча б частину квітів. Намагайтесь уникати вищевказаних факторів. Адже ваші рослини потребують захисту від протягів, правильної вологості повітря, поливу ґрунту та загалом ретельного догляду. Також не варто забувати і про шкідників. Вчасно оглядаєте ваші кімнатні рослини та при необхідності обробляйте їх інсектицидами. Рекомендуємо статтю автора ? Посадка Жимолості їстівної: обираємо місце, догляд, особливості

❓ Чому всихають бутони на пересихаючому кущі?

Поступове опадання бутонів також можна спостерігати й при ураженні листовими нематодами, як наслідок ― цілковите руйнування усієї рослини. Як розпізнати подібних шкідників? Якщо на зелені поступово починають з’являтись біліючі світлі плями, висихають верхівкові бруньки та деформуються частини пагонів та листя, це означає що в рослині з’явились нематоди. На превеликий жаль, цих шкідників вам позбутись не вдасться. Рослину доведеться викинути на смітник, а горщик ретельно обробити.

Чому опадають бутони на вазонах, погане цвітіння кімнатних рослин
Чому всихають бутони на пересихаючому кущі?

❓ Чому з’являються коричневі плями на бутонах та всихає частина квітів?

Якщо частина листя та квітконосів починає стрімко всихати, опадати та коричневіти, варто запідозрити ураження коріння й терміново перевірити ґрунт. Бурі плями на усіх частинах рослини свідчать про те, що розповсюджується гниль. Перевірити стан коріння можна лише під час пересадки. Буре, підгнивши коріння з рожевим чи білим налітом потребує негайних дій. 

Що потрібно робити у цьому випадку:

  • обережно очистіть коріння від ґрунту та виріжіть усі пошкоджені частини;
  • продезінфікуйте коріння у фунгіцидному розчині й обробіть подрібненим вугіллям;
  • посадіть рослину у продезінфікований субстрат та дуже обережно поливайте.

Якщо виявилось, що коріння сильно пошкоджене, тоді доведеться викинути рослину.   

❓ Що означає, коли на листі з’явились плями світлого, коричневого чи жовтуватого кольору?

Що означає, коли на листі з'явились плями світлого, коричневого чи жовтуватого кольору?
Що означає, коли на листі з’явились плями світлого, коричневого чи жовтуватого кольору?

Зазвичай плями подібних кольорів з’являються на квітах ? та бутонах після обприскування, особливо якщо ви це робили на сонці. Але часом такі плями й можуть означати, що в рослині завелись тріпси та щитівки (шкідники). Якщо у вас є сумніви щодо комах, тоді краще, про всяк випадок, обробіть рослину системним інсектицидом. Читайте також статтю Особливості вирощування Орхідей та догляд

❓ Чому квіти швидко в’януть?

Якщо квіти на ваших кімнатних рослинах в’януть та обпадають дуже швидко, проблема може бути в неналежному догляді або в недотриманні температурних режимів, а саме:

  • нестачі фосфору та загалом підживлень;
  • пересушеному або надміру зволоженому ґрунт;
  • занадто високій температурі, коли проходить бутонізація;
  • браку світла.

Часом квіти в’януть занадто швидко і через неправильну кислотність ґрунту. Але зовсім інші причини призводять до того, що квіти починають в’янути, ще навіть не розпустившись. А саме ― надлишок добрив, дуже сухе повітря та перевищення допустимої концентрації підживлення. Як цьому зарадити? Дуже легко ― на деякий час перестати підживлювати рослину та частіше обприскувати її.

❓ Чому витягуються квіткові стрілочки зі світлими смужками з мармуровим візерунком на листі?

Якщо на хризантемах, крокусах, тюльпанах та інших цибулинних рослинах з’являються візерунки на листі і вона мають хирлявий вигляд, це свідчить про так званий вірус мозаїки. На жаль, вилікувати рослину від цієї хвороби неможливо. Її доведеться позбутись.

Від specialist