Як садити саджанці восени, посадка саджанців дерев осінню

Осінь — саме час купувати саджанці. Проте чимало садівників допускають грубу помилку, купуючи саджанці поспіхом чи спонтанно. Рослина ж висаджується на багато років, а ви хочете, щоб вона мала хороший вигляд), а в випадку з плодовими культурами — ще й давала щедрий врожай щороку. В цій статті детально розповідаємо, як правильно вибрати саджанець при посадці восени. 

Як ваша ділянка впливає на вибір саджанця

Перш ніж вирушити в садовий центр чи на ринок, важливо оцінити свою ділянку та зрозуміти наскільки вона підходить для вирощування тої чи іншої рослини. 

Грунтові води

Якщо в вашому регіоні ґрунтові води залягають настільки високо, що до поверхні зостається менш як два метри, то обирати дерева з глибокою кореневою системою не варто. Більшість сучасних груш, яблунь та черешень вирощують саме на підщепах з глибокою кореневою системою. В такому випадку вам варто дивитися в сторону слаборослих дерев. 

Кислотність ґрунту

Якщо на вашій ділянці слабокислий ґрунт — значення pH менш як 5,5 одиниць, то вирощувати вишні, персики чи абрикоси не варто. Якщо ж дуже хочеться мати на своїй ділянці кісточкові, то доведеться вапнувати ґрунт. При чому ці роботи доведеться виконувати регулярно. 

Вітер

Ця проблема актуальна на етапі створення саду. Більшість плодових дерев, особливо теплолюбних, погано почуваються на відкритих ділянках, що звідусіль продувають вітром. Звісно, рослини будуть рости, але під впливом сильного вітру, особливо в холодну зиму, можуть суттєво ослабнути. Вихід із такої ситуації — мульчування та утеплення дерев на зиму та по можливості створення стіни, наприклад, із щільної затіняючої сітки, яка хоч частково знизить вплив вітру взимку. 

Тінь

Якщо ви хочете створити власний плодовий сад, який радуватиме щедрими врожаями, врахуйте кількість світла. Нестача сонячних променів не приведе ні до чого хорошого, якщо лише не обирати рослини, які здатні рости в напівтіні. При дефіциті сонячного світла утвориться менше квіткових бруньок і зав’язей відповідно. Тож варто враховувати особливості ділянки та кількість сонячного світла, що на неї потрапляє. 

Особливості ландшафту

Слід розуміти, що в долинах чи ярах збирається холодне повітря. До того ж в природних зниженнях вищий рівень вологості, тобто є ризик, що рослини страждатимуть від грибкових інфекцій. В такому випадку потрібно обирати зимостійкі сорти з підвищеною стійкістю до захворювань. На щастя зараз таких чимало. 

посадка саджанців осінню, як вибрати саджанці для посадки осінню, осіння посадка берев та рослин

Як обрати саджанець при покупці

Отже, з ділянкою розібралися. Перейдемо до покупки саджанця. На сьогодні на ринках, а тим паче в садових центрах є величезний вибір сортів та культур. Плодові дерева класифікуються не тільки за смаком, кольором і періодом збору врожаю, але й за призначенням плодів. 

Зупинимося на цьому моменті. Літні сорти яблук слід з’їдати одразу після збору врожаю, адже вони рідко зберігаються довше місяця-двох. Зимові сорти чудово зберігаються до весни, а іноді й до наступного врожаю. Звісно при створенні належних умов. Те саме з черешнею. Одні сорти придатні для консервування, інші можна використовувати лише для вживання у свіжому вигляді, оскільки вони втрачають смакові якості при переробленні. 

Часто садівники обирають старі, добре знайомі сорти груш чи яблунь. В такому випадку варто враховувати, що ледь не всі старі сорти нестійкі до захворювань. Краще все ж подумати, та обрати схожий сорт з покращеними властивостями. 

Районовані сорти саджанців: що варто знати

Варто розуміти, що запорука гарного врожаю саме в районованих сортах. Тобто таких сортах, що були випробувані саме в вашому регіоні та показали максимальний результат саме в таких кліматичних умовах. 

Логічно, що південні сорти більш теплолюбні і їм буде складніше зростати в північних регіонах. Проте не завжди північні сорти це кращий вихід. Вони добре переносять зиму, але з постійними відлигами та перепадами температури в південних регіонах вони можуть давати значно гірший врожай. Найкраще купувати саджанці в регіональному розпліднику.  

Що варто знати про підщепи

Підщепа — це те, на що щеплений сорт. Річ у тому, що від підщепи залежить висота рослини та глибина кореневої системи. Купуючи саджанець на насіннєвій підщепі слід розуміти, що дерево буде високе, а коренева система глибокою. Такі дерева живуть довгі роки, але не слід забувати про ґрунтові води. Водночас чекати першого врожаю доведеться кілька років.  

Слаборослі підщепи дозволяють вирощувати невисоке, компактне дерево з неглибокою кореневою системою. Воно дасть врожай вже на другий рік після посадки, проте тривалість його життя досить коротка. 

Де купити якісні саджанці

Враховуючи все вищесказане можна зробити висновок, що саджанці краще купувати в розплідниках чи садових центрах. Адже на стихійних ринках ви ніколи не будете впевнені чи продають вам саме той сорт, який заявлений. По суті покупка на ринку — це лотерея. 

Буде дуже неприємно придбати звичайний сорт “Чемпіон” замість “Трініті” з червоною мякотю. Ми не заперечуємо, що на ринках є відповідальні продавці, але краще не ризикувати. 

Вік саджанця

Найкраще брати молоді рослини, віком до півтора року. Саме такі екземпляри швидше приживаються після посадки. Це якщо говорити про рослини з відкритою кореневою системою. Купуючи дорожчі саджанці в контейнерах, можна обирати навіть п’ятирічні саджанці, які вже на наступний рік дадуть врожай. Хоч їх ціна і вища, але вони приживаються майже стовідсотково. 

посадка саджанців осінню, як посадити саджанці осінню, осіння посадка рослин, вибір саджанців для посадки осінню

Зовнішній вигляд саджанця: на що звернути увагу

При покупці саджанця придивіться до зрізу від підщепи та кореневої шийки — це частина дерева над верхнім корінцем. Це місце має бути сухим та загоєним. Якщо ранка на зрізі не загоюється, то найімовірніше рослина хвора, і згодом загине. 

При виборі саджанця слід дивитися на стан кореневої системи, а не стан надземної частини. Чим менше пошкоджене коріння, тим більше шансів на те, що рослина приживеться на вашій ділянці. При чому в хорошому стані повинен бути не тільки головний корінь, але й бічні, адже саме через них рослина всмоктуватиме поживні речовини. 

Дрібні корінці повинні бути живими. Для цього продавець має загорнути чи накрити коріння вологою тканиною. Також слід звернути увагу на штамб. Він має бути рівним, без явних пошкоджень. Найкраще коли гілки відходять від стовбура під кутом від 45 до 90 градусів. 

Що варто знати про саджанці з закритою кореневою системою

Купуючи саджанці в садових центрах – зверніть увагу на саджанці з закритою кореневою системою. Вони коштують дорожче, але у них є чимало переваг. В них добре розвинена коренева система, а при правильній посадці коріння не травмується, тому саджанець приживається гарантовано майже у всіх випадках. 

Для висадки саджанців в контейнері не обов’язково чекати осені, вони чудово приживаються і весною, і літом. 

Зверніть увагу. Перед покупкою слід перевірити саджанець, чи не підсовують вам звичайну рослину з відкритою кореневою системою, посаджену в контейнер перед продажем. 

Для цього спробуйте витягти саджанець з контейнера. Відповідальний продавець дозволить це перевірити. правильний саджанець буде важко вийматися, а земляна грудка буде триматися цільною через добре розвинену кореневу систему. 

Ще одна перевага саджанців в контейнерах – можливість купити рослину будь-якого віку. Дерево може мати три, п’ять чи більше років, тобто гарантовано плодоноситиме вже на наступний рік. 

Які саджанці найкраще підходять для висадки восени

Перейдемо до найцікавішого. Багатьох садівників, особливо початківців, цікавить коли краще висаджувати нові дерева – осінню чи навесні. Все залежить від двох факторів: конкретної культури та кліматичних умов у вашому регіоні. 

Якщо розглядати питання з точки зору погоди, то весна здається більш кращим часом для посадки, адже здається, що осінню можуть рано вдарити морози, а рослина не встигне прижитися. 

Хоча проблема загибелі саджанці осінню найчастіше пов’язана з тим, що садівник неправильно розрахував час посадки. Висаджувати саджанці потрібно за 1 місяць до початку стабільних морозів. Точна дата залежить від регіону, тому цей момент краще уточнювати в місцевих садових центрах. 

переваги та особливості посадки саджанців осінню, як посадити правильно саджанці осінню

Переваги посадки саджанців осінню

Осіння посадка найкраще підходить для південних регіонів, де зими сніжні, але не надто холодні, а літо спекотне та з невеликою кількістю опадів. В таких умовах рослина саме осінню отримає потрібні ресурси для росту, це й осінні дощі, і зимові відлиги, і весняне танення снігу. Водночас ймовірність сильних морозів в південних регіонах мінімальна. 

Переносячи посадку на весну, ви прирікаєте саджанець на отримання тільки весняного запасу води, і то тільки при умові, що ви висадили його ранньою весною, як тільки відтанула земля. Але зазвичай весняне потепління приходить стрімко, а тому ви можете пропустити оптимальний час посадки.

За теплої погоди листя починає розпускатися до того, як почне наростати коренева маса. Через листя буде випаровуватися така важлива для рослини волога, а коріння страждатиме від її нестачі. Вже в травні рослина відчує стрес через дефіцит вологи та високу температуру. Звісно, при регулярному поливі саджанець чудово приживеться, але це потребує зайвих зусиль з боку садівника. 

Інші річ – посадка в північних регіонах. Літо там дощове, а температура повітря не надто висока, натомість взимку сильні морози. В таких умовах краще висаджувати нові рослини весною. Адже за літо вона адаптується та зможе пережити холодну зиму. 

Як обрати час посадки залежно від культури

На час посадки також суттєво впливає вибрана культура. Осінню рекомендовано висаджувати рослини, які рано прокидаються та люблять вологу. Це яблуні, груші, абрикоси, сливи. А от ті, що прокидаються лише в травні краще висаджувати ранньою весною. 

Вирішуючи висадити в своєму саді не характерні для вашого регіону рослини, наприклад, персик, черешню чи абрикос в північних регіонах, то посадку краще перенести на весну. Проте все залежить від вашого регіону. Найкраще проконсультуватися в садовому центрі чи розпліднику в вашій місцевості. Досвідчені професіонали найкраще допоможуть з вибором підходящих саджанців та порадять коли та як їх краще висадити. 

Залежність часу посадки від ґрунту на ділянці

Ще один важливий фактор при посадці саджанців – характеристики ґрунту на вашій ділянці. Якщо субстрат щільний, важкий та добре утримує вологу, то висаджувати дерева краще весною. Адже в такому ґрунті осінню рослина не зможе розвиватися. Через надмірну вологу і відсутність повітря є ризик гниття кореневої системи. 

Як доглядати за саджанцями при осінній посадці

Доглядати за саджанцями, посадженими осінню, зовсім не складно. Достатньо рясно полити його при посадці замульчувати. При температурі близько +5 градусів за Цельсієм та дощовій погоді саджанець активно нарощувати кореневу масу та встигне підготуватися до зими. Вже після того, як листя опаде, але температура все ще залишатиметься плюсовою, рекомендовано обробити саджанці від зимуючих шкідників та хвороб. Це стосується не лише молодих саджанців, але й всього саду. 

Від specialist