ТОП 10 кімнатних рослин які варто вирощувати самостійно у домі

Погана вентиляція, висока вологість, перепади температури, шкідливі випаровування, які потрапляють з вулиці, та випаровування токсичних речовин у вашій кімнаті – фарби та лаки, якими покриті меблі, речі з пластику, різноманітні хімічні мийні засоби, все це забруднює повітря. Всі ці хімічні сполуки які випаровується можуть стати причиною алергії чи викликати більш серйозні хвороби.

Проте, на наше щастя природа все ж таки намагається зберігати повітря в наших приміщеннях чистим та свіжим. І допоможуть нам в цьому кімнатні рослини. Пропонуємо ознайомитись з 10 кімнатними рослинами, які не просто прикрашають інтер’єр та радують око, а допомагають створити комфортний повітряний простір у вашій домівці.

Плющ звичайний для очищення повітря у кімнаті, які кімнатні рослини найкраще очищують повітря
Плющ звичайний для очищення повітря у кімнаті

Плющ звичайний

Одна з найбільш популярних та невибагливих рослин. Квітка не просто буде прикрашати кімнату, це ще й надзвичайно корисна рослина. Плющ має здатність очищувати повітря від фекальних мікрочастин, тож кращі поставити горщик з квіткою в ванну та санвузол. До того ж рослині не потребує гарного освітлення.

Плющ нейтралізує токсини, що виділяють сучасні меблі та не допускає поширення та появи у вологих приміщеннях плісняви. Крім того, він спрацьовує як анти алерген, і чудово підійде для тих, хто має домашніх тварин. Рослина має противірусні та антибактеріальні властивості.

Полюбляє плющ звичайний: рясне обприскування та полив, і не зважаючи на низькі вимоги до рівня освітлення слід забезпечити доступ сонячних протягом промені хоча б протягом 4 годин на день. Підживлення проводять 2 рази на місяць влітку та 1 раз на місяць зимою.

Гарно витримує літні температури, а взимку найкраще тримати рослину при температурі +12 – 15 ℃. За вищої температури взимку, необхідно забезпечити регулярне обприскування. Не боїться протягів та перепадів температури.

Не любить: пересушеного повітря та надмірного живлення – це може дати зворотний ефект – рослина почне скидати листя. При відсутності достатнього рівня освітлення листя втрачає малюнок і набуває блідо-зеленого відтінку.

Сансевієрія для вирощування у кімнаті, для очищення повітря
Сансевієрія для вирощування у кімнаті

Сансевієрія

Ніколи не вирощували вдома кімнатні рослини? Можете сміливо почати сансевієрії. Вона абсолютно невибаглива в догляді і при цьому гарно і швидко росте. Темно-зелене жорстке листя помальоване горизонтальними смужками там плямами, а по краю має жовту кайму.

Найкраще тримати цю квітку в спальні. Вона чудово дезінфікує повітря, виділяючи фітонциди. Дослідження NASA довели, що саєсевірія здатна у великих кількостях поглинати токсини, навіть такі як формальдегід, трихлорметан, оксид азоту, ксилол, бензол.

Саєнсеверія – рослина, яка навіть вночі активно перетворює вуглекислий газ на кисень. Саме цю рослину тримають на космічних станціях як природний фільтр.

Полюбляє: невимоглива до рівня освітлення, проте краще розвивається в гарно освітленому приміщенні. В затінених місцях забарвлення листя змінюється. Температура не має бути нижче +14 ℃. Полив – помірний, підживлення – раз на 20 днів.
Не любить: перезволоження – при надмірному поливі коріння починає загнивати.

Пеперомія туполиста
Пеперомія туполиста

Пеперомія туполиста

Доволі популярна декоративна рослина. Має округле темно-зелене листя. Батьківщиною рослини є Північна Африка, проте вона гарно пристосовується до будь-яких кліматичних умов. Достатньо невибаглива як до умов вирощування, так і в догляді, тож її полюбляють вирощувати квітникарі-початківці. Завдяки тому що листя товсте та м’ясисте, воно чудово тримає вологу.

Квітка якісно очистить повітря від формальдегіду, бензолу, та інших шкідливих речовин. При цьому виділяє фітонциди, має антибактеріальні та антивірусні властивості. Активно та в великих кількостях виробляє чистий кисень.

Полюбляє: регулярне обприскування та підживлення раз на тиждень. оптимальна температура для вирощування +20 – 25 ℃, горщик заповнюють слабо кислим, пухким ґрунтом. Рослини обов’язково пересаджують раз на три роки.

Не любить: застою води, прохолоди, протягів, прямих сонячних променів – в природних умовах вона росте при землі, в тіні вищих рослин.

Алое вера, вазон який очистить повітря
Алое вера, вазон який очистить повітря

Алое вера

Одна з найбільш відомих лікарських рослин. Алое практично не має стебла або має дуже коротке. Листя зелене, м’ясисте, з дрібнозубчастими краями, росте прямо з центрального стебла. При тому що рослина розкішно виглядає та має цілющі властивості, вона невибаглива в догляді. Належить до сукулентів, тож потребує мінімального поливу.

Зазвичай її тримають на підвіконнях в кухні. Це не тільки гарно, а й зручно – адже якщо ви отримаєте невелику травму – поріз чи опік, то можете відразу скористатися соком алое, який допомагає при проблемах зі шкірою.
Алое очищує повітря від формальдегідів та бензолу, які є компонентами лаків чи фарби. Рослина поглинає велику кількість вуглекислого газу та збагачує атмосферу киснем.

Остерігайтесь потрапляння соку алое в організм людей чи тварин. Рослина призначена для зовнішнього застосування. При потраплянні всередину можуть виникнути нудота чи діарея.

Полюбляє: велику кількість сонячних променів, температуру в +13 – 27℃. Влітку можна тримати рослину на вулиці. Вимагає гарного дренажу в горщику, щоб не було застою води. Якщо ваша рослина має стебло, горщик повинен бути достатньо глибоким. Стебло треба посадити в ґрунт на всю довжину.

Не любить: потрапляння прямих сонячних променів на листя – через це алое починає жовтіти; надмірний полив – коріння починає загнивати. Взимку поли має бути не частіше ніж раз на три тижні.

Хлорофітум хохлатий
Хлорофітум хохлатий

Хлорофітум хохлатий

Квітка, яку дуже полюбляють квітникарі – вона чудово вписується в інтер’єр, як сама, так і в поєднанні з іншими квітами, особливо при створенні каскадів.

Продовгувате листя з блідно-жовтими краями, зібране в пучок-розетку, та гарно розпускається в сторони, саме на листі розташовані паростки рослин. Квіти дрібні, мають білий колір. Рослина інтенсивно росте, досягаючи 20-30 см.

Навіть якщо зовсім не доглядати за рослиною, вона виживе. За результатами досліджень NASA, хлорофітум ввійшов в трійку найкорисніших кімнатних рослин. Хлорофітум чудово фільтрує атмосферу від сигаретного диму. Також очистить повітряний простір від чадного газу, ксилолу, формальдегіду, оксиду вуглецю.
Абсолютно безпечна для домашніх тварин.

Полюбляє: невисокі кімнатних температур, багато розсіяного світла, навіть якщо це штучне освітлення, але без потрапляння прямих сонячних променів. Невибаглива до умов вирощування, прекрасно розвивається в сухому ґрунті, при мінімальному поливі. В тіні розвиток значно сповільнюється. Підживлення – 1 раз на місяць.

Не любить: прямих сонячних променів.

Фікус Бенджаміна

Надзвичайно приваблива декоративна, рослина яка має стрункі, вигнуті гілки, стовбури сірого кольору, можуть переплітатися. Листя може мати будь-який відтінок зеленого – від насичено-зеленого до світло-зеленого з білими плямами.

Фікус – один з найкращих фільтрів повітря від пилу, алергенів та інших хімічно-активних речовин. Очищує атмосферу від ацетону та бензолу.

Рослина неотруйна, але в разі якщо в будинку є маленькі діти чи домашні тварини, слідкуйте, щоб вони випадково не з’їли листя фікуса, це може викликати подразнення.

Полюбляє: регулярні щотижневі поливи двічі на місяць, освітлення має бути розсіяним, температура в кімнаті не менше +16℃.

Не любить: протяги, через відсутність дренажу в ґрунті викликає загнивання коріння, а недостатній полив викликає опадання листя. Фікус не любить змінювати місце проживання, тож, без крайньої потреби, рослину не слід переставляти – це викликає стрес на який фікус реагує скиданням листя.

Спатифілум - вічнозелена рослина
Спатифілум – вічнозелена рослина

Спатифілум – вічнозелена рослина

Невибаглива в догляді, але надзвичайно красива квітуча рослина. Листя овальне, з виступаючою по центру жилою. Період цвітіння: квітень–липень. Квітки білі, вишуканої форми, на високих ніжках.

За дослідженнями NASA рослина надзвичайно ефективна для очищення повітря від летючих органічних сполук: формальдегіди, бензол, трихлоретилен. При потраплянні в організм, може викликати нудоту, відчуття печіння в роті та на шкірі.

Полюбляє: багато розсіяного сонячного світла, якщо поставити рослину в тіні листя змінить колір на темно-зелений, стане витягнутим, а цвітіння може не наступити зовсім. Оптимальна температура +18 – 22 ℃, взимку мінімум + 10 ℃. Потрібен постійний та регулярний полив, влітку частіше і лише водою, яка відстоялася не менш як добу.

Полюбляє високу вологість повітря, тож вимагає постійного, регулярного обприскування. При цьому слідкуйте, щоб вода не потрапила на бутони. Влітку та восени підживлення щотижня, взимку – раз на місяць.

Не любить: протягів та яскравого прямого сонячного світла, воно може викликати опіки листя. Пересушений ґрунт викликає засихання листя, а надмірний полив, без дренажу призводить до загибелі рослини.

Драцена маргинат вазон
Драцена маргинат вазон

Драцена маргината або драцена обплямована

Рослина має одерев’яніле стебло, листя продовгувате, 30 – 45 см в довжину 1 – 2 см ширину, зібране на верхівці стебла в розетку. В основному листя має зелений колір, але іноді зустрічаються сорти з листям покритим жовтими і червоними смужками.

Також зараз читають статтю по темі ? 10 характерних проблем з цвітінням кімнатних рослин та способи їх вирішення

Драцена привнесе в вашу домівку нюанс тропічної екзотики. Рослина – один з найкращих поглиначів токсинів, які виділяють будівельні матеріали – фарби, клей, лаки. Вона відмінно лікує повітря поглинаючи близько 70% небезпечних токсичних домішок.

Полюбляє: гарно освітлені місця, щотижневий полив, у весняно-літній період регулярне підживлення двічі на місяць.

Не любить: протягів – не варто ставити драцену біля відкритих дверей і вікон, надмірного зволоження – воно викликає загнивання коріння.

Антуріум, декоративна рослина для очищення повітря у кімнаті
Антуріум, декоративна рослина для очищення повітря у кімнаті

Антуріум

Надзвичайно декоративна рослина, яка потребує певного догляду. Листя велике, серцеподібної форми, розташоване на довгих тонких стеблах, має насичено-зелений колір. Квіти можуть бути білими, рожевими, червоними, вони надзвичайно гарні, блискучі. Антиріум розкішно виглядає в будь-якому інтер’єрі.

Входить в списки NASA, завдяки своєму вмінню відмінно очищати повітря від формальдегідів, аміаку, ксилолу, толуолу. Рослина мінімізує електромагнітне випромінювання, тож варто розташовувати її поблизу побутової техніки. Сік рослини може викликати алергію.

Полюбляє: велику кількість осіянного світла, високу вологість. Найкращі умови для утримання рослини – неподалік від вікна за температури +18 ℃. Потребує щорічної пересадки в горщики з гарним дренажем. Підживлення – лише в весняно-літній період.

Не любить: сухого повітря – вимагає регулярного обприскування, протягів надмірного поливу – це може привести до пожовтіння листя та загнивання коріння.

Заміокулькас рослина
Заміокулькас рослина

Заміокулькас

Рослина висотою 40-60 см, з сильним коренем, який може протягом довгого часу утримувати вологу. Рослина не потребує частих поливів та витримує невеликі засухи. Листя темно-зелене, широке, блискуче. Заміокулькас квітне від середини літа до самої осені. Квітки дрібні 5-7 см в довжину, можуть бути набувати різних відтінків – від жовтого до коричневого. Квіти не надто привабливі та зазвичай ховаються в основу листя.

Рекомендуємо статтю автора ? Як правильно зберігати овочі у квартирі: основні правила й тонкощі

Заміокулькас якісно очищає повітря, виводячи з нього такі речовини як ксилол, толуол, етилбензол та бензол.
Проте, не слід забувати, що заміокулькас одна з найбільш отруйних рослин, яка потрапивши в організм людини в малих дозах викликає подразнення, а в великих – смертельно небезпечно. Торкатися до нього краще в рукавичках. Постарайтеся також не допускати контакту домашніх тварин з рослиною.

Полюбляє: сонячне світло в великих кількостях, зранку це можуть бути навіть прямі сонячні промені. Гарно росте при штучному освітленні, тож може рости навіть в приміщеннях без вікон. Найкраща температура для розвитку рослини +18-20 ℃, але не менше +15℃. Чим вище температура, тим краще розвивається рослина. Потребує підживлення один раз у місяць слабкими розчинами. Поливати лише після того, як ґрунтова суміш повністю пересохла.

Не любить: надмірного поливу – призводить до гниття коріння. Краще заміокулькас не долити чим перелити. Він може витримати декілька місяців без води, але краще розвивається при стабільному поливі.

Від specialist