Вирощування та догляд за орхідеями

Дивлячись на орхідеї,  – витончені, граційні, вишукані, – вкотре переконуємось, що випадковість спроможна відчутно вплинути на розвиток цивілізації. Не зверни увагу Каттлей на незвичне мотуззя, яким була перев’язана адресована йому посилка, не мали б ми можливості захоплюватись ніжними ароматними квітами на тонкому стеблі.

Виростити таку красу самотужки на перший погляд здається неможливим. Спадає на думку, що ця незвична екзотична рослина потребує ретельного догляду, а її культивування  вимагає неабияких зусиль. Насправді все не так і складно. Пошуки сприятливих для вирощування умов залишилися в минулому. На сьогодні розроблені детальні поради щодо догляду за цими рослинами.

Природний ареал орхідей – тропічні та субтропічні ліси. В нашій кліматичній зоні цю рослину у відкритому ґрунті вирощувати не можна. А в порівнянні з іншими кімнатними рослинами вона не така вже й примхлива. Орхідея – розуміюча і вдячна: на увагу і турботу відгукнеться рясним тривалим цвітінням.

Як правильно підібрати орхідею
Як правильно підібрати орхідею

Як правильно вибрати орхідею?

Початок справи – правильний і ретельний вибір орхідеї.  Зробити це непросто, на сьогодні відомо понад 150 тисяч гібридів. Тому насамперед варто визначитися з бажаними кольором, розміром та формою квітки, а також врахувати умови та майбутнє місце розташування рослини. Перед покупкою оглядають квітконоси, звертаючи увагу на їх кількість та висоту.

На те, що рослина здорова, вказує відсутність плям, гнилі, плісняви, комах та слідів їх діяльності на листках та корінцях. Ґрунт теж має бути чистим. Орхідеї поступають у продаж в прозорих горщиках. Вибір здорової рослини полегшить її адаптацію до нових умов та стане запорукою успішного та безтурботного вирощування.

Орхідні – одна з найчисельніших родин. Вона характеризується великим генетичним різноманіттям. Тому правила догляду за різними сортами цих квітів дещо відрізняються. Більшість комфортно себе почуває за високої вологості повітря. Але Miltonia, окрім того, потребує стабільної температури повітря, Cattaleya – освітлення помірної інтенсивності. Для створення ідеальних умов вибраній орхідеї потрібно керуватись принципом взаємодоповнення факторів: субстрат, вода, освітленість, рух повітря мають бути збалансованими.

Система поливу орхідей. Як часто поливати орхідею?
Система поливу орхідей. Як часто поливати орхідею?

Полив орхідей

Не зважаючи на те, що орхідеї – аборигени тропіків та субтропіків, вони більш терпимі до пересихання, аніж до надмірної кількості вологи в субстраті. Хвороби, а то й загибель цих рослин часто викликані занадто щедрим поливом.

Схема поливу визначається з врахуванням сорту орхідеї, вологості та температури повітря в приміщенні, де розташовані вазони з квітами. Фаленопсис, Пафіопеділум, Одонтоглоссум, Цімбідіум гарно реагують на постійну присутність незначної кількості вологи в ґрунті. А для Cattleya краще, коли земля між поливами повністю висихає. Ці рослини – епіфіти, тому формують повітряні корені, які ніколи не бувають повністю зануреними в воду.

Особливості вирощування орхідей своїми руками
Особливості вирощування орхідей своїми руками

Кореневі системи хворобливо реагують на присутність солей у воді. Тому для поливу використовують підготовлену воду: відстояну, перекип’ячену, очищену, відфільтровану, температури тропічних лісів – 25-30ºС. Своє незадоволення кількістю вологи орхідея виразить зовнішнім виглядом. На недостатню її кількість вкажуть зів’ялі, позбавлені тургору листки, зморшкуваті бульби. А про надмірну – пожовклі листкові пластинки, темне, вражене гниллю коріння.

В цілому достатньо поливати орхідеї щотижня влітку та раз на два-три тижні в холодну пору року.

Існує кілька варіантів поливу. Можна підібрати один з них, більш зручний і прийнятний, а можна їх компонувати.

  1. Верхній полив. Рясно ллють воду зверху на корінці так, щоб надлишок води стікав в посудину під вазоном. Горщик залишають у піддоні з водою на годину. Потім рештки рідини зливають.
  2. Нижній полив. Підготовленою водою заповнюють миску чи іншу посудину. В неї ставлять горщики з орхідеями. Слідкують за тим, щоб вода повністю покривала ґрунтосуміш у вазонах. Залишають на 30 хв. Після цього виймають, дають стекти решткам води і тільки потім переносять на постійне місце.
  3. «Гарячий душ». Цей спосіб поливу максимально наближений до поглинання води рослиною в природних умовах, своєрідна імітація тропічної зливи. Місце проведення процедури – ванна кімната. У ванні чи душовій кабіні закривають зливний отвір, вже теплу воду (35-39ºС) спрямовують на листки та корені. Струмені води не повинні вимивати субстрат з вазона. Штучний «дощ» має тривати близько 10 хвилин. Ще на чверть години вазони залишають у воді, що натекла. Щоб досягти максимальної вологості повітря та комфортної температури, двері до ванної кімнати при цьому закривають. Потім протягом 20 хвилин дають стекти надлишкам води з вазонів. Наступне, що потрібно зробити – за допомогою серветки чи м’якої тканини ретельно видалити краплинки води з листків та стебел, щоб уникнути загнивання. І тільки потім рослини переносять на місце.

«Гарячий душ» – це стрес для квітів. Він допоможе повернути до життя занедбану орхідею, послугує стимулом для цвітіння. Після нього можна сміливо поставити вазон в інше місце. Рослина при цьому не буде хворобливо реагувати на переселення. Не варто занадто часто вдаватися до такого способу поливу.

Освітлення  для орхідей - важливий фактор у розвитку
Освітлення для орхідей – важливий фактор у розвитку

Освітлення для орхідей

У житті кожної рослини освітлення відіграє важливу роль. Це запорука одержання достатньої кількості поживних речовин. В природних умовах, аби отримати достатньо світлових променів, орхідеї піднімаються на крони дерев. Ці рослини потребують 10-15 годин освітлення на добу яскравим, але розсіяним світлом.

Від характеру світлових променів залежить як вегетація, так і інтенсивність цвітіння. Хворобливо реагують орхідеї на недостатню кількість ультрафіолету. Визначити, чи отримує улюбленка оптимальну кількість світла, допоможе відтінок листків. Темно-зелене, перенасичене хлорофілом, листя свідчить про те, що рослина недоосвітлена. Пожухлі листки, коричневі, обпалені плями на них вказують на надмірну кількість люксів.

На різку зміну інтенсивності цього фактора орхідея відреагує «облисінням» і втратою бутонів.

Вирощування орхідей, вологість повітря для орхідей
Вологість повітря для орхідей

Вологість повітря для орхідей

Аби створити орхідеям, що вирощуються в закритих приміщеннях, умови, максимально наближені до природних, варто особливу увагу звернути на вологість повітря. Пересушене повітря згубить рослину ще швидше, ніж надто сухий субстрат. При великій екологічній лабільності низької вологості повітря орхідея просто не переживе. 50% вдень, 70% вночі, а літньої пори ще більше – такі показники мають забезпечити квітникарі своїм улюбленцям. Це клопітка справа, особливо в період гарячих батарей.

Кожен виходить зі своїх можливостей: використовуються зволожувачі повітря, ємкості з водою, поставлені поряд, вдало підібрані рослини-сусіди (листкові, що випаровують багато вологи), куплені або виготовлені самостійно піддони. Зробити їх не так і складно. Ємкість заповнюють невеликими камінцями, пінопластом чи керамзитом, наповнювач гарно зволожують та слідкують, щоб він не висихав.

В цю ємкість на невеликому підвищенні (на ніжках) ставлять вазон. Відстань від дна горщика до наповнювача – 3-5 см, корені не повинні контактувати з ним. В спекотні сонячні дні ситуацію врятує обприскування. Його проводять в першій половині дня, до заходу сонця жодної краплинки води на листках залишатися не повинно. Так діють і під час опалювального сезону.

Рух повітря та циркуляція для вирощування орхідей
Рух повітря та циркуляція

Рух повітря та циркуляція

Здоров’я орхідей залежить від циркуляції повітря. В природних ареалах ці рослини тривалий час перебувають на яскравому сонці, часто потрапляють під проливні дощі, але ні опіків на листках, ні гнилі на них при цьому майже не буває. Причина того – теплі вологі вітри.

Вони і охолоджують орхідеї, і висушують надлишок вологи на них, захищаючи від захворювань, і пом’якшують температурні коливання. Додатковий потік повітря створюють потужні крони дерев, похитуючи розкішним віттям. Це в лісі. А для покращення циркуляції повітря в приміщенні використовують вентилятори та кондиціонери. Але розміщувати горщик з орхідеєю безпосередньо перед приладом не варто.

Якими добрива краще підживити орхідеї та потрібні речовини у вирощування
Подкормка орхідей та необхідні добрива

Підживлення орхідей та які використовувати речовини

Орхідея – рослина, що знає собі ціну. З її смаками і потребами варто рахуватися. Підживлюють орхідею тільки призначеними для неї добривами та сумішами. Універсальні комплекси принесуть їй не користь, а навпаки, непоправну шкоду. Сьогодні підібрати потрібні суміші не проблемно. Їх можна знайти в спеціалізованих магазинах, супермаркетах, на ринках.

Продаються добрива двох видів: для внесення під корінь та у вигляді спрею для листя. Який саме спосіб підживлення використати – підкаже практика. Але в будь-якому разі слід беззаперечно дотримуватись інструкції, вказаної на упаковці. Потрібно зазначити, що добрива та способи їх внесення можна чергувати.

Добриво вносять в період активного життя рослини: вегетація (для молодих рослин), бутонізація, формування квітконосів. Коли ж орхідея відпочиває, перебуває в стані спокою, перенасичувати її додатковими компонентами не варто.

Створити комфортні умови для улюбленої красуні означає максимально наблизити їх до природних.

Від specialist