Щоб там не розповідали дієтологи про необхідність обмежування споживання картоплі, але саме ця сільськогосподарська культура в раціоні українців була, є і буде. Навіть в народі її називають «другим хлібом». Тому усі затяті городники, котрі займаються вирощуванням бульби, добре розуміється на її сортах. Варто сказати, що видів картоплі є чимало: рання і пізня, картопля, яка підходить для смаження, запікання або, з якої виходить добре пюре. Тож у нашому матеріалі детально розповімо про найкращі сорти бульби.
Звісно ж, нашу добірку не можна назвати універсальною, адже, по-перше ― як то кажуть: «на колір і смак товариш не всяк». А по-друге, одні сорти, до прикладу, які ростуть на піщаному ґрунті і при достатній волозі, добре смакують та приносять гарний врожай. Якщо ж їх вирощувати на чорноземі, тих самих результатів можна і не отримати. Грядки у всіх різні: і ґрунт, і вологість, і освітлення. Дехто переконаний, що картоплю потрібно поливати, інші ж вважають це нонсенсом. Для одних відро картоплі з двох кущиків ― це нормальний врожай, а хтось скаже, що картопля цього року не вродила. Але одне залишається незмінним, сорти, про які ми розповімо у нашому матеріалі є досить популярними на території нашої країни.
Перш за все варто запам’ятати, що усі столові сорти картоплі за кулінарними характеристиками поділяються на чотири групи:
А ― салатна картопля, у якої щільний м’якуш. Вона не розварюється та має низький вміст крохмалю. Її можна смажити та додавати у салати.
В ― універсальна бульба, яка має помірно щільний м’якуш, слабку борошнистість та помірну водянистість. Трохи розварюється. Під час смаження стає м’якою всередині, але має хрумку скоринку. З неї можна готувати різноманітні страви.
С ― картопля з м’яким м’якушем, котра має середню борошнистість та добре розварюється. У сортів такої картоплі крохмаль присутній у більшій кількості, ніж у сортів груп А, В. Таку бульбу добре запікати, а також з неї виходить чудове пюре.
D ― бульба, котра розварюється цілком. У неї м’яка консистенція, вона дуже борошниста та не водяниста.
Топ-10 найкращих сортів картоплі
Картопля сорт «Беллароза»
Оригінатором є EUROPLANT Pflanzenzucht GmbH (Німеччина). Бульба цього сорту приносить гарний врожай. Вона швидко вариться, але разом з тим має помірну розварюваність. Вважається суперраннім сортом, у якого дуже великі бульби.
За типом відварювання ― В, майже не міняє свого кольору при термічній обробці. Картопля славиться щедрим врожаєм на різних ґрунтах та стійко переносить посуху. Для того, щоб отримати ранній врожай, бульбу спочатку варто проростити.
Картопля сорт «Пікассо»
Оригінатором є Agrico (Нідерланди). Найкращий сорт бульби для зберігання. Картопля високоврожайна та середньопізня (95-105 діб). Вона приємна на смак, жовтуватого кольору та овальної форми. Також відноситься до кулінарної групи В. Основною перевагою сорту є те, що він посухостійкий та слабо чутливий до парші й фітофторозу. В порівнянні з іншими сортами, не потребує внесення значної кількості азотних добрив.
Картопля сорт «Рів’єра»
Оригінатором є Agrico (Нідерланди). Це надрання (через 35 діб після садіння можна куштувати першу бульбу), високоврожайна картопля, яка відрізняється чудовим смаком, прекрасною посухостійкістю та яка має низьку чутливість до вірусних хвороб. ЇЇ відносять до кулінарного виду А, В (залежить від ґрунту).
Саме з цього сорту в південному регіоні можна отримати два урожаї потягом одного сезону. Для того, щоб картопля краще зберігалась, варто вести контроль за використанням азотних добрив.
Картопля сорт «Слов’янка»
Оригінатором є Інститут картоплярства НААН України. Середньопізня картопля (100-120 діб). Цей сорт має частково червону шкірку і серединку кремового кольору. Бульба продовгуватої форми з дрібненькими вічками. Вона не розварюється, добре зберігає форму та смакові якості.
? Також цікаво прочитати статтю ? 10 кімнатних рослин, завдяки яким повітря в кімнаті завжди
Відноситься до кулінарного типу А, В. Цей сорт хворобостійкий та чудово зберігається. Але є у нього одна особливість ― йому потрібний родючіший ґрунт. Хоча садити картоплю цього сорту можна й на різних ґрунтах. Вона даватиме гарний врожай, якщо своєчасно вносити до неї добрива.
Картопля сорт «Гранада»
Оригінатором є Solana GmbH & Co. KG (Німеччина). Високоврожайна, середньопізня картопля (95-110 діб), виведена 2015 року. Перевагою цього сорту є невибагливість у догляді, стійкість до посухи та різних хвороб. Картопля жовтуватого кольору, росте на різному ґрунті та добре реагує на добрива.
Картопля сорт «Мелоді»
Оригінатором є C.MEIJER B.V. (Нідерланди). Середньопізня картопля (115-120 діб). Це сорт підійде для приготування різноманітних страв. Бульба жовтого кольору чудово розварюється та має гарний смак. Вона краще ростиме, коли її поливати і своєчасно вносити добрива. Відрізняється від інших сортів досить тривалим терміном зберігання.
Картопля «Солоха»
Оригінатором є Інститут картоплярства НААН України. Картопля фіолетового кольору ― не лише оригінально виглядає, а ще й дуже корисна. Це середньостигла бульба з легким горіховим присмаком. Картопля цього українського сорту багата антиоксидантами, її вважають делікатесом. Свій колір зберігає і при термічній обробці. З неї виходить чудове пюре, і смажити її також можна.
? Також цікаво прочитати статтю ? Вирощування солодкого перцю своїми руками, рекомендації від спеціалістів
Картопля сорт «Тайфун»
Оригінатором є Інститут картоплярства НААН України. Це середньорання картопля (65-75 діб), яка чудово зберігається та яку вважають ідеальною для виробництва такого продукту, як чіпси, адже вона абсолютно не розварюється. Цей сорт має жовтий колір і прекрасно пристосовується до тих умов, в яких вирощується. Картопля не боїться ні приморозків, ні перепаду температур. Тож вона вважається ідеальним варіантом для стовідсоткового врожаю.
Картопля сорт «Санте»
Оригінатором є Agrico (Нідерланди). Середньорання картопля (65-75 діб). Може зберігатися протягом тривалого часу, не проростаючи. Виходить дуже смачно, якщо її приготувати як картоплю-фрі. Бульба цього сорту досить стійка до фітофторозу й різних вірусів.
? Також цікаво прочитати статтю ? Як домогтися збільшення врожаю полуниці у кілька разів: 5 хитрих прийомів
Картопля сорт «Американка»
Вважається одним з найдавніших американських сортів картоплі, який вивели ще 1861 року. Це середньорання бульба (70-80 діб). Має рожевий колір шкірки та білу м’якоть. ЇЇ можна вирощувати на супіщаному, суглинистому та торф’яному ґрунті. Великим недоліком є те, що цей сорт, як в основному й усі старі сорти бульби, дуже чутливий до різних захворювань. Зате картопля добре зберігається і щедро родить.
Гарного вам врожаю!