Популярні помилки у вирощуванні томатів у теплиці

Вирощування помідорів в теплиці здається дуже легким, якщо порівнювати з культивуванням у відкритому грунті. Але теплиця – не гарантія гарного врожаю. Щоб плоди були великими треба врахувати кілька особливостей. У цьому матеріалі ми розповімо про сім найчастіших помилок, які знижують урожайність томатів у теплиці.

вирощування томатів у тепліці та поширені помилки у вирощуванні цих рослин
Вирощування томатів у теплиці самостійно

Вирощування в теплиці сортів, призначених для відкритого грунту

Плануючи вирощувати томати в теплиці, треба правильно підібрати насіння. Далеко не всі сорти цієї культури можна вирощувати у відкритому і закритому грунтах однаково ефективно. Звичайно, є універсальні сорти, але частіше за все треба орієнтуватися на спосіб вирощування. Також важливо враховувати клімат в регіоні.
Наприклад, високорослі пізні сорти в кліматичних умовах України краще вирощувати в теплиці. А ось низькорослі в закритому грунті не дадуть очікуваний урожай.

помилки у вирощуванні розсади томатів, як вирощувати розсаду томатів у теплиці
Вирощування розсади томатів у теплиці

Занадто рання висадка розсади

Якщо томати будуть вирощуватися в полікарбонатних теплицях, то оптимальний час висадки – середина травня. Під час висадки під плівкові укриття краще почекати кінця травня. В цілому треба орієнтуватися на погоду, грунт повинен прогрітися мінімум до 15 градусів за Цельсієм.

У разі різкого похолодання про томати в теплиці треба подбати. Підготуйте пляшки з гарячою водою і поставте їх на грунт між розсадою або встановіть пластикові дуги і укрийте спандбондом. Це допоможе утримати тепло, в такому випадку томатам не зашкодить різке зниження температури .

Вирощування розсади помідорів у теплиці

Занадто мала відстань між розсадою

Традиційно відстань між рослинами визначається приблизно. Але це не правильно, і справа не тільки в тому, що це ускладнить догляд. Між рослинами повинна бути достатня відстань, інакше вони будуть боротися за поживні речовини, коренева система не отримає достатньо простору, а листя буде обмежене в сонячному світлі. Підсумок цього – поганий урожай.
Пам’ятайте, що занадто густа посадка – це причина швидкого поширення шкідників і захворювань.
Щоб отримати хороший урожай томатів, треба дотримувати дистанцію:

  • для низькорослих сортів досить відступити 30 см між рослинами і 50 см між рядами;
  • середньорослі томати висаджують на відстані 55 см один від друга і 80 см між рядами;
  • високорослі сорти висаджують на відстані від 70 см межу рослинами і мінімум 8 см між рядами.

Ігнорується сівозміна в теплиці

Зміна місця висадки рослини значно впливає на склад і структуру грунту. Постійне вирощування однієї і тієї ж культури на одному місці протягом декількох років знижує врожайність мінімум удвічі.

Вважається, що вирощувати культуру на тому ж місці можна через 4 роки, а якщо рослини були вражені захворюваннями, то повинно пройти мінімум 6 років. Відносно томатів, то в ідеалі їх вирощувати на тому місці, де в минулому році росла морква, капуста, буряк, цибуля або огірки.

В умовах закритого грунту на дачній ділянці досить складно організувати грамотну сівозміну. Тому треба забезпечити чергування культур хоча би в межах 2-3-річного циклу.

Також покращити врожайність може подвійна сидерація. Тобто під зиму висаджують редьку або гірчицю, яку скошують ще до заморозків і прикопують в грунт. Ранньою весною на тому ж місці садять віковівсяну суміш, яку через 3 тижні закопують в грунт.

захворювання томатів у теплиці та вирощування томатів у теплиці
Вирощування томатів у теплиці

Ігнорування профілактики шкідників і захворювань

Правильний догляд за томатами – це зовсім не гарантія того, що протягом сезону їх не чіпатимуть шкідники. Якими би не були матеріали стінок теплиці, вони не здатні захистити культурні рослини від мікроорганізмів і шкідників. Захистити помідори дозволить дотримання таких правил:

  • вирощуйте сорти, які відрізняються стійкістю до типових захворювань вашого регіону;
  • обробляйте насіння перед висадкою;
  • поливайте і підживлюйте рослини;
  • проводьте санобробку теплиці один, а краще два рази в рік;
  • використовуйте фунгіциди та інсектициди, щоб захистити рослини.

Ігнорування рівня вологості

Здавалось би, вирощування томатів в теплиці дозволить отримати хороший врожай, але насправді це зовсім не гарантує, що рослини будуть здоровими. Одна з головних проблем вирощування помідорів в закритому грунті – конденсат.

Краплі, що утворюються за стінках теплиці – це явна ознака надмірної вологості. Зайва волога – головна причина поширення мікроорганізмів і грибкових захворювань. Нормалізувати рівень вологості можна, якщо знайти причину. Серед популярних:

  • неправильна вентиляція. Провітрюйте приміщення рано вранці поки різниця температур всередині і зовні не досягне 10 градусів. Для провітрювання краще використовувати кватирку.
  • неправильний полив. Краплі на стінках з’являються на світанку, коли різниця температур всередині і зовні досягає максимального значення. Поливати треба в першій половині дня, щоб теплиця встигла позбутися надмірної вологи.
Проблеми із вирощуванням помідорів у теплиці, проблеми вирощування томатів у теплиці

Зневажання пасинкуванням саджанців

У природних умовах помідори поводяться як багаторічні рослини. Рослини, що проросли з насіння, за 3-4 місяці накопичують зелену масу, після чого цвітуть і дають плоди. Щоб скоротити терміни дозрівання плодів треба видалити бічні пагони, які ростуть в пазухах листків.

Кущі формують по-різному. Частково це залежить від сорту томатів. Індетермінантні томати в теплиці вирощують у вигляді одного стебла з 5-10 кистями, що ростуть на головному пагоні. Відносно детермінантних, то їх вирощують в 2-3 стебла. Якщо пасинки вчасно не видаляти, то помідори дадуть низький урожай, а ще, почнуть хворіти через загущеність.

Також пасинкування необхідне для зниження навантаження на рослину за рахунок зеленої частини. Чим менше листя, тем більше корисних речовин отримають плоди.
Тепер ви знайомі з поширених помилками, а значить уникнути їх буде легше. Якщо все робити правильно, то ви отримаєте щедрий урожай помідорів.

Від specialist