Дану статтю присвятимо ще одній ягоді, яка за користю не поступається лохині та на вигляд дещо схожа, але водночас має свої унікальні особливості. Розберемо основні тонкощі посадки жимолості їстівної. Що потрібно врахувати для підбору місця посадки, особливість догляду за кущиком та підживлення рослини.
Садівники, які мають у своїй колекції жимолость, знають про її користь для організму людини: високий вміст аскорбінової кислоти, набір вітамінів B, йод, марганець, калій та інше.
Ягоди жимолості можна отримати уже в перші місяці весни, навіть раніше за ранні сорти полуниці садової.
Ну і трете – це простота в догляді за нею. Тому два-три кущика на Вашій ділянці не лише прикрасять її але й поражують смачною ягодою.
Посадка жимолості їстівної, із чого почати?
Процес посадки жимолості їстівної можна виконувати ранньою весною, літом та осінню. Єдиний момент – це період цвітіння та плодоношення, тоді не рекомендуємо закладати великі плантації, у цей проміжок відбувається інтенсивний ріст плодів.
Садівники посадку жимолості поспішають виконати ранньою весною до початку розпускання бруньок. Найкращим періодом осінню буде із вересня до початку листопада. Залишитись має близько 2 тижнів, щоб припинився повністю сокорух рослини та вона встигла «зміцніти» на новому місці.
Щодо вибору місця посадки жимолості. Дана рослина не потребує особливих умов та дотримання кислотності ґрунту, ідеальний рівень pH 4.5-7.5 (нейтральний). Можна віддати перевагу добре освітленій місцевості та захищеного від різких поривів вітру. Як завжди, перевагу отримують ділянки вздовж паркану або поряд інших кущів.
Рослина буде краще розвиватись та плодоносити у багатих на поживні речовини грунтах. Покращити ситуацію можна внесенням органічними добривами або спеціальними комплексними для ягідних. Рекомендуємо статтю про Кращі 6 добрив, які потрібо використовувати весною всім дачникам
Перед посадкою Жимолості потрібно переглянути детально посадковий матеріал. Саджанці мають бути не лише красивими на стеблах та коренева без наростів. Якщо якісь пагони зламані – краще їх зрізати нижче на 1-2 см, так само і корінчики можна підрізати.
Для посадки саджанців жимолості готуємо посадкову яму за розімром кореневої системи, щоб корінці помістились зручно. Відстань між кущиками має бути не менше 120 см, адже при формуванні кущика потрібно його збільшувати «вшир», це приможить врожайність.
Для прикладу, коли Ви викопали посадкову яму та відкинули родючий шар ґрунту, його можна змішати із перегноєм, додати 100 грамів суперфосфату та 30 грамів сульфату калію. Це не останній «Рецепт» покращення родючості, можна користуватись іншими добривами, ми вже опублікували статтю про Кращі 6 добрив, які потрібо використовувати весною всім дачникам
Частину такої суміші потрібно насипати на дно лунки. Кореневу систему попередньо замочіть у воді (можна просто вставити його у воду) це допоможе розправити кореневу систему, а разі закритої кореневої системи – без пошкоджень дістати із горщика. Вставити саджанець та засипати його іншою частиною родючої суміші та насипати залишки сформувавши пагорб.
По факту, після посадки рослини жимолості коренева шийка має бути на глибині від 3 до 5 см. Додатково можна на відстані 30 см від стовбура зробити бортик та пролити щедро водою. Коли волога увійде у ґрунт, замульчуємо площу навколо стовбура торфом, корою або перегноєм.
Догляд за кущиками Жимолості після посадки
Із попереднього розділу ми зрозуміли, що посадка жимолості їстівної не є складною. Догляд за цією рослиною також не матиме особливостей. Враховуйте потребу у своєчасному поливі рослини під час засушливих періодів весни та літа, не пропускайте формуючі та санітарні обрізки, рихлити площу навколо стовбура та оброблювати профілактично фунгіцидами та інсектицидами.
Перші ягідки жимолості можна спробувати уже через два роки, орієнтовно 200-400 грамів. Заявлені плодоношення кущів у максимальній фазі – до 1.2 кг. Даній рослині притаманне перехресне обпилення, це означає, що посадивши поряд мінімум 2 кущика, Ви збільшите врожай. Уже відомі самозапильні сорти жимолості.
Проводьте прополювання від бур’янів регулярно та рихліть ґрунт, але обережно. Коренева система жимолості є поверхневою, тому довгі засушливі періоди не підуть їй на користь, особливо у період цвітіння та формування плодів.
На початку весни, як тільки зійде сніг та земля прогріється уже на 10 см вглиб вносьте органічні добрива, далі перед цвітінням вегетації – азотні. Також рекомендуємо прочитати про Як правильно виконати обрізку плодових дерев. Основні види, терміни, особливості
Додатково хочемо сказати про захворювання жимолості. Згідно із заявлених біологічних характеристик, більшість сортів є стійкими до грибкових захворювань, тому садівники не мають проблем із цими кущиками. Більш небезпечними можуть стати шкідники. Рекомендується профілактична обробка інсектицидами після збору врожаю. Опале листя та хворі пагони не лишайте навколо куща – прибрати та утилізувати.