Щоб отримати смачне та ароматне виноградне вино – потрібно прикласти багато зусиль, потратити доволі багато часу і чітко дотримуватися технології виготовлення. Проте цей процес не такий складний, як здається на перший погляд, і впоратися з даним процесом, якщо є бажання, зможе і винороб-початківець.
Найдоступніші та найпопулярніші рецепти виноградного вина, можна освоїти прочитавши нашу статтю.
Приготування домашнього вина складається з декількох етапів. Зібрані ягоди сумлінно перебирають, відбираючи лише повністю стиглі і непошкоджені гниллю. Перш ніж приступити до виготовлення сусла, ягоди потрібно відірвати від гілочок. Важливо: виноград не миють, щоб зберегти дикі дріжджі, що знаходяться на поверхні.
Краще давити ягоди вручну чи за допомогою спеціального преса. Таким чином кісточки залишаться цілими. Якщо кісточки подавити, готове вино гірчитиме.
Розчавлені ягоди декілька діб відстоюються, після чого переціджують, та вижати через чисту тканину ягідний сік. При потребі всипати цукор і залишити для бродіння, посуд закривають спеціальним водяним затвором чи гумовою рукавичкою.
Після закінчення процесу бродіння суміш треба обережно злити в чистий посуд, не зачіпаючи осад на дні посуду. При переливанні користуються спеціальною трубкою в затворі.
Вино розлити в пляшки та залишити для дозрівання. Від часу витримки вина залежить його смак та насиченість.
Вино домашнє із винограду Ізабелла
З цього популярного сорту виходить запашне, с медовим смаком вино міцністю 9-12%.
Потрібно: виноград – 15 кг, цукор — на смак, вода — за потреби.
Спосіб виготовлення. Перебрати виноград, розчавити його руками чи товкачкою для картоплі. Мезгу залишити. Витримати 3-4 доби, регулярно помішуючи 1-2 рази протягом доби. Процідити і відтиснути сік. На свій смак, якщо сік кислий, додати 50-500 г води на 1 л соку. Заповнити рідиною сулію на 2/3, додати 1⁄2 цукру (на 1 л соку приблизно 100-150 г).
Посуд герметично закрити гідрозамикачем чи гумовою перчаткою в якій прорізано дірочку на одному з пальців. Тримати в темряві при температурі +16-22 С на протязі 5 днів. Далі цукор розвести в 500 г перецідженого соку, додати до напою. Вилити все в іншу сулію. Настояти 5 діб, досипати ще цукру, Залишити для бродіння ще на 35-70 діб.
Закінчиться бродіння якщо перчатка опаде. Вино має посвітлішати, а осад опуститися. Вилити в інший посуд, не торкаючись осаду. Цукор додають кожен на власний смак. Настояти напій ще 7-10 днів під гідрозамикачем. Закриту ємність витримати 3-6 місяців в затемненому місці за температури +6-16 С. Після витримки вино розлити в підготовлені пляшки, і зберігати в підвалі до 5 років.
Просте виноградне вино
Це найлегший рецепт виноградного вина, який під силу навіть виноробу-початківцю.
Потрібно: виноград -10 кг, цукор -2,5-3 кг.
Спосіб виготовлення. Обірвані, перебрані та почавлені під пресом ягоди скласти в посудину, накрити тканиною та тримати в кімнаті за звичної температури 4-5 діб. Суміш помішувати двічі на добу. Перецідити рідину на друшляк. Масу з ягід, що залишилася, віджати через тканину. Перемішати сік з цукром. Вино закрити рукавичкою. Ферментація триватиме близько 3 тижнів. По її закінченню напій злити, не торкаючись осаду, в другий посуд, і витримати в прохолодному приміщенні 30 діб. Протягом цього часу, через кожні 10 днів, переливати напій без осаду в інший посуд. Вино в пляшках витримують перед споживанням 30 днів в підвалі.
Біле вино в домашніх умовах
Розкішне біле вино, ніжно-шафранового кольору, з легким ароматом та вишуканим смаком.
Потрібно: виноград (сорти Шардоне, Рислінг, Совіньйон Блан, Піно Блан) – 10 кг, цукор – 3 кг.
Спосіб виготовлення. Перечавити перебрану сировину, і тримати підготовлену масу 5 діб в приміщенні з кімнатною температурою. Не забувати регулярно помішувати. Суміш перецідити та віджати, вилити отриманий сік в чистий посуд. Додати за бажанням цукор, зважаючи на солодощі винограду. Закритий гідрозамикачем чи рукавичкою бутель. Бродіння продовжуватиметься 20 – 25 днів для. По закінченню процесу алкоголізації перецідити напій, не зачепивши осад. Готове вино в закритих пляшках витримати 30 днів перед вживанням.
Червоне запашне домашнє вино
Вино, матиме яскравий букет, глибокий колір, з багатогранний смак. Єдина умова — при приготуванні чітко дотримуватися технології,
Потрібно: виноград (сорти Піно Нуар, Каберне Совіньйон, Мерло, Ізабелла) -5 кг, цукор – 1,5 кг.
Спосіб виготовлення. Відсортувати і почавити виноградини. В проціджений сік всипати 0.75 кг цукру, та підігріти його в емальованій каструлі, до розчинення цукру. Мезгу перекласти до бутля, влити нагрітий сік, замотати горловину тканиною. Витримати в темному, теплому приміщенні 5 діб. Помішувати двічі в день. Через 5 днів процідити масу в чистий посуд, перемішати з цукром. Закупорити водяним затвором.
Виноградне вино з додаванням води
Вода зробить смак м’яким та легким, якщо дотримуватися правильних пропорцій.
Потрібно: виноград – 5 кг, цукор – 3 кг, вода – 12 л.
Спосіб виготовлення. Перебрані ягоди почавити в емальованій каструлі чи мисці. Накрити каструлю тканиною і витримати 3-4 доби, не забуваючи мішати масу 2-3 рази протягом дня. В переціджений сік всипати 1/3 цукру, гарно перемішати. Закрити водяним затвором. Залишити для ферментації в затемненому місці при плюсовій температурі на 30 – 60 діб.
Щотижня слід переливати суміш в чистий посуд, не порушуючи осаду. Поступово, всипати, у два заходи, залишки цукру протягом перших 10 днів. На третьому тижні витримки розбавити сік з водою. По закінченні бродіння, вино перелити в пляшки для подальшого зберігання. Смак вина напряму залежить від часу дозрівання, яке має проходити в темному, прохолодному місці.
Домашнє сухе виноградне вино
Для такого вина найкраще підійдуть виноградні сорти, що містять близько 20% цукру.
Потрібно: виноград чорний або білий.
Спосіб виготовлення. Відібраний виноград почавити. Якщо використовували темний виноград, то сусло має відстоятися в теплому місці 3-5 діб, суслу з білого винограду вистачить 1 доби. Показник готовності – ягоди піднімуться вгору. Проціджений та віджатий сік вилити в посудину з вузеньким горлом.
Закритий напій бродитиме 10-25 діб в приміщенні з кімнатною температурою. Перебродивший сік перелити в чистий посуд, не торкаючись осаду. Дозріватиме біле вино — місяць, червоне – 2-3 місяці в затемненому, прохолодному приміщенні.
Вишукане вино з сорту Молдова
«Правильне» вино з Молдови має бути солодким, темно-вишневого кольору, злегка терпке та ніжне.
Потрібно: виноград – 30 кг, цукор – 5 кг, вода – 10 л.
Спосіб виготовлення. Перебрати та почавити виноград. Витримати 3-4 доби, не забуваючи помішувати щодня. Процідити та вижати сік, всипати цукор. Закрити водяним затвором. Бродіння в теплому темному місці триватиме близько 30 – 60 діб. Перебродивший напій слід вилити в чистий посуд без осаду. Залишити на дозрівання в холодному підвалі на 6 місяців.
Приємне вино з сорту Лідія
Вишукане вино з Лідії має приємний суничний аромат і ніжний смак.
Потрібно: виноград – 10 кг, цукор – 3 кг.
Спосіб виготовлення. Підготовлену сировину розчавити, викласти в глибокий посуд. Закрити банки тканиною і тримати в темному місці 5 діб. Перецідити сік у велику банку, прибрати мезгу, додати цукор. Закриту банку витримати в темряві близько 3 тижнів. Обережно, використовуючи трубку гідрозатвору злити напій з осаду. Пляшки вина, витримати в підвалі як мінімум 40 днів.
Вино зовсім без цукру
Смачне і зовсім не кисле вино, вийде з винограду солодких сортів.
Потрібен: білий виноград.
Спосіб виготовлення. Перебрані виноградини почавити і настояти 10-18 годин. Отриману суміш відфільтрувати, видаливши мезгу. Рідину вилити в підготовлений бутель та закрити гідрозамикачем. Витримати в теплі протягом 3 тижнів. По закінченню процесу бродіння, злити суміш в інший посуд, та залишити на 20 – 25 діб добродити.
Надалі, вилити вино в чистий посуд, закоркувати і витримати ще 30 діб. Повторно перелити, не торкаючись осаду. Можливо, вино вийде мутним, тоді треба сулію витримати ще два тижні в темному місці з температурою 0 – + 6 С. Цього часу достатньо, щоб мутність пішла в осад. Розлити в пляшки вино готове до вживання відразу.
Виноградне вино в банці.
Відсутність великих бутлів, не причина відмовитися від домашнього вина. Достатньо звичайних банок будь-якої місткості.
Потрібно: виноград – 10 кг, цукор -2,5 кг.
Спосіб виготовлення. Сировину відсортувати, роздавити в емальованій каструлі. Накривши тканиною витримати в затемненому місці, постійно помішувати два рази на день. Через 5 – 6 діб процідити, віджати мезгу. Розлити сік по банках, попередньо додавши цукор. На банки закрити рукавичкою з дірочкою, обв’язати, і залишити бродити на 20 – 25 діб. Потім процідити все через тканину, не торкаючись осаду. Напій, вже розлитим в пляшки, витримати на холоді ще місяць. Протягом цього терміну тричі переливати вино в чистий бутель, не чіпаючи осаду. В кінці місячного терміну напій можна пробувати. Зберігатиметься протягом року..
Виноградне вино вторинне, з вичавок.
Почавлені виноградини не варто викидати. Вони підуть на таке собі “петіо” – вино з низьким вмістом алкоголю.
Потрібно: макуха – 7 л, цукор – 1 кг, вода – 5 л.
Спосіб виготовлення. Зварити сироп з води та 0.8 кг цукру та залити ним макуху. Суміш перемішати, вилити в бутель. Закрити посуд гідрозамикачем чи рукавичкою. Тримати в темному, теплому приміщенні 2 тижні. В перший день перемішати двічі. Перецідити і витиснути мезгу, додати залишки цукру. Витримати протягом 40 – 45 діб. Готовий напій злити з осаду використовуючи спеціальну трубку. Досипати цукор на власний смак, для підвищення міцності додають спирт. Вино зберігати в підвалі 4 місяці. Потім можна пробувати напій.
Вино з виноградного соку
Зі свіжого виноградного соку можна приготувати смачне вино.
Потрібно: виноградний сік – 3 л, цукор – 0.8 кг, дріжджі сухі – 1,5 ч.л, вода – 4 скл.
Спосіб виготовлення. В окріп засипати цукор, влити сік та розведені в 1 ст.л води дріжджі. Перемішати все і налити в бутель. Закрити посуд перчаткою з гуми. Витримати в теплі до 24 діб. По закінченню цього терміну потрібно ще раз профільтрувати вино та розлити його в пляшки.
Вино з кислого винограду
Дрібний синій виноград, що росте в багатьох садівників-любителів, також підійде для гарного вина.
Потрібно: виноград – 5 кг, цукор – 2 кг.
Спосіб виготовлення. Перебрану сировину почавити в емальованій мисці. Процідити та віджати мезгу, заповнивши підготовлену посудину на 2/3. Закритий водяним затвором напій тримати на холоді 60 – 90 діб. По закінченню процесу ферментації, треба рідину перецідити, не зачепивши осаду. Рекомендовано до вживання як сухе столове вино. На власний смак додають цукор. Закоркувати, та витримати ще місяць. Готовий напій в пляшках зберігають в підвалі.
Виноградне вино з недостиглих ягід
Не треба викидати недозрілі грона, вони підуть на створення солодкого десертного вина.
Потрібно: недозрілий виноград, цукор, вода, дріжджі винні.
Спосіб виготовлення. Виноградини перебрати та почавити. Мезгу гріють до +60 С, з подальшим охолодженням до температури +25 – 30С. До процідженого та віджатого соку додати води, цукру на свій смак, і підготовлену згідно з інструкцією на пакуванні дріжджову закваску. Закрити вино затвором чи рукавичкою. Сік бродитиме за температури +20 С протягом 30 – 60 діб. Обережно злити вино без осаду, досипати цукор (100-150 г на 1 л), розлити. Закорковані пляшки дозріватимуть 60 діб при температурі +20 – 22С.
Створити якісне та смачне вино з винограду вдома – це клопіткий процес, але маючи бажання, з ним цілком можна впоратися. Готуйте домашнє вино та запрошуйте друзів посмакувати смачним напоєм!