Зберігання овочів у квартирі

Майже усі дачники по завершенню сезону привозять увесь свій урожай до міста. Але як у квартирі знайти місце для тривалого зберігання усього цього овочевого багатства? Як визначити найоптимальніші умови для кожної культури окремо?

Адже овочі, наче люди ― одні люблять тепло та сонячне світло, іншим подобається знаходитись у прохолоді й темряві. І хочемо ми того чи ні, але враховувати усі тонкощі для збереження врожаю протягом тривалого періоду необхідно. Тож у нашому матеріалі розповідаємо, які умови потрібні для зберігання найнеобхідніших городніх культур.

Як підготувати овочі до зберігання у квартирі
Як підготувати овочі до зберігання у квартирі



Готуємо овочі до зберігання

Перед тим, як класти овочі на зберігання, вам необхідно старанно їх підготувати. А зробити це ви маєте у декілька етапів.

Щоб підготувати овочі до зберігання потрібно:

  • очистити їх від стеблиння, підгнилого листя та грудок землі;
  • добре просушити усі овочі перед тим, як зберігати. Деяким плодам достатньо буде полежати 1-3 доби в сухому та добре провітрюваному місці (картоплі, буряку, моркві), інші ж, такі як цибуля та часник, мають пробути в таких умовах декілька тижнів. Якщо висушити овочі неналежним чином, вони погано зберігатимуться та гнитимуть;
  • розсортувати городні культури. Це означає ― провести ґрунтовну перевірку своєї заготівлі. Усіх хворих та підгнилих овочів варто позбутись. Насамперед треба використати усі пошкоджені плоди, тому що вони погано зберігатимуться. Довгий період можуть лежати лише цілком здорові й дозрілі овочі.    
Зберігання картоплі у квартирі, основні рекомендації
Зберігання картоплі у квартирі, основні рекомендації

Зберігання картоплі у квартирі

Безсумнівно, картопля є овочем-фаворитом у більшості родин. В народі її ще називають «другим хлібом», адже з неї готується найбільше страв. І, як наслідок, її найбільше купують. Тому питання зберігання картоплі стоїть найгостріше. Коли мова йде про зберігання, варто сказати, що цей овоч ― доволі примхливий. Світло картоплі протипоказане, тому що вона зеленіє. Високі температури теж не підходять ― починає проростати. Надмірна волога зашкодить (буде гнити). А в яких же умовах вона добре зберігатиметься?  

Для того, щоб картопля довго зберігалась, вона повинна знаходитися у місці з вологістю близько 80 % й температурою приблизно 5 градусів. Зберігати цю городню культуру можна у дерев’яній коробці, в якій мають бути вентиляційні отвори, а також в картонній коробці чи в торбі з мішковини. Важливо, щоб тканина (чи матеріал) не пропускала світло, але щоб був доступ повітря. Якщо щілини у ящику завеликі, потрібно закрити його від світла цупким полотном. Ящик потрібно поставити в комору.    

Також картоплю можна зберігати й на утепленій лоджії. А щоб вона не перемерзла взимку, необхідно змайструвати два ящики. Один (невеличкий) має бути без отворів, інший (більший) треба зробити з отворами. Менший ящик поставте у більший, а в проміжок між ними (біля 10 см з кожного боку) насипте будь-якого утеплювача. Це може бути тирса, стружка або пінопластова крихта. Цей самий матеріал накидайте на дно і наверх ящика. А перед сильними морозами обгорніть ящик теплою ковдрою.

Зберігання червоного буряку назиму у квартирі
Зберігання червоного буряку назиму у квартирі

Зберігання буряка на зиму у квартирі

Буряк чудово зберігається майже при такій самій температурі як картопля, але йому потрібно більше вологи, інакше він сохнутиме. Найпростіший спосіб зберігати буряки ― це покласти їх прямо до картоплі. Адже волога, яку вона виділятиме, буде корисною для цього коренеплоду, і він ще довго залишатиметься свіжим та соковитим.

Ще один спосіб зберігання буряків ― скласти їх у холодильник. Потрібно лише помістити їх до поліетиленової торбини, зробити й ній отворів для провітрювання і відправити до нижнього відділення холодильника.

Зберігати моркву у квартирі, рекомендації
Зберігати моркву у квартирі, рекомендації

Зберігання моркви у квартирі

Перш за все потрібно зазначити, що моркву, яку ви плануєте залишити на зберігання, слід викопувати в посушливий день. Далі потрібно обрізати з неї усе морквиння, просушити декілька годин, перебрати і зразу ж відправляти до місця зберігання.

Оскільки цей коренеплід не дуже вибагливий, зберігати його нескладно. Спершу потрібно підготувати дерев’яний ящик та добре просушену тирсу або сухий пісок. Потім насипати шар піску і розкласти на ньому моркву таким чином, аби вона не торкалась одна одної. Поверх насипати знову шар піску. Далі розкласти моркву ще одним рядом і зверху ще раз пісок, і так далі, за такою схемою. З самого верху у вас має бути шар піску. У такий спосіб цей коренеплід (при температурі 5 градусів) може зберігатись орієнтовно шість місяців.

Як зберігати у квартирі часник та цибулю
Як зберігати у квартирі часник та цибулю

Зберігання цибулі й часнику в домашніх умовах

Зібрану з ділянки цибулю перед тим, як відправляти на зберігання, варто декілька тижнів потримати у сухому, добре провітрюваному місці. В процесі сушіння ви побачите котра цибулина зігнила (її одразу треба викинути), а котра стала м’якою (її можна використати в першу чергу). Така цибуля не годиться для зберігання.

Хороші плоди ви можете зберігати у будь-якому місці при температурі 18-22 градуси та вологості 50-70 %, сплести з цибулі коси або покласти у дерев’яні чи пластикові решітчасті ящички. А можна й використати старий «радянський» спосіб зберігання ― в капронових панчохах. Якщо ж цибуля у вас зберігається у холодильнику, не варто класти її до поліетиленової торбини, тому що вона буде гнити. Краще зберігайте її у «дихаючій» ємності.

Майже за таких самих умов зберігається і часник. Але варто зазначити деяку відмінність у зберіганні цих двох плодів: цибуля середніх розмірів, наприклад, зберігається значно краще ніж велика (тому варто залишати на зберігання середню). Велика ж цибуля зазвичай погано сохне, і через це вона може почати гнити. З часником усе навпаки, краще зберігати голівки більших розмірів, бо маленькі швидко засихають.

Зберігання капусти у квартирі

Зберігання капусти в квартирі

Оптимальна температура, при якій потрібно зберігати капусту ― 0 градусів. Вологість повітря при цьому має бути 85-90 %. Зважаючи на це, для зберігання цього овочу потрібно знайти найхолодніше місце у квартирі (це може бути утеплена лоджія або нижні полиці холодильника). Перед тим, як класти капусту на зберігання, не варто відривати верхні листочки, оскільки саме вони захищатимуть качани від різних хвороб.

Якщо ви зберігатимете цей овоч на лоджії, його варто розкласти качанами вгору таким чином, щоб вони не торкались один одного. А для зберігання капусти в холодильнику потрібно обгорнути кожен качан у папір, котрий треба буде періодично змінювати (коли він намокатиме) на сухий. Броколі та кучерява капуста також добре зберігається у холодильнику. Її також варто загорнути у папір або покласти у паперову торбину.

Як зберігати зелень у квартирі самостійно
Як зберігати зелень у квартирі самостійно

Зберігання зелені в домашніх умовах

Для того, щоб звіжозірвані кріп та петрушка довше зберігались, зелень необхідно поставити у склянку з водою якомога далі від сонячного проміння. Також ці пряні трави можна зберігати і в інший спосіб: спочатку треба ретельно висушити їх, загорнути в марлю, покласти у поліетиленову торбину й відправити до холодильника. Таким чином трави залишатимуться ароматними довгий час та не втратять свій колір.

Зелений салат (Айзберг, Латук, Рукола та ін.) також потрібно зберігати у холодильнику. Його варто покласти у скляну посудину та добре закрити кришкою.

Перед тим, як зберігати зелену цибулю, її потрібно відокремити від цибулини, покласти у торбину і відправити до холодильника. До речі, переважна більшість зелені чудово зберігатиметься у замороженому стані, тому можна сміливо класти її до морозильної камери.

Овочі необхідно уміти не лише вирощувати, а й правильно зберігати!

Від specialist