На сьогодні більшість сортів малини та ожини стійкі до типових для цих видів рослин захворювань. Сучасні сорти ягід не мають особливих вимог до умов вирощування, до якості ґрунту, та не вимагають особливого догляду. Проте, існує ряд захворювань, які все ще залишаються небезпечними, якщо не застосовувати засоби боротьби. В разі ураження кущів захворюваннями, значно знижується урожайність та якість ягід. Інколи це може призвести до повної загибелі рослин. Вчасно вживаючи необхідні міри, можна запобігти поширенню хвороб.
Кореневий та стебловий рак
Кореневий рак — одне з поширених захворювань ягідних кущів. Ним хворіють рослини в будь-яких кліматичних зонах.
Характерні ознаки: утворення невеличких пухлин, розміром 1-3 см на кореневій системі рослин. Короткі, коричневого кольору нарости поступово зростаються між собою, все коріння покриваєтьсятріщинами, які з часом розривають кору рослини. Вражені захворюванням рослини розвиваються повільно, майже не ростуть і можутьзагинути взимку, листя жовтіє, ягоди втрачають смакові якості. Ігнорування хвороби призводить до загибелі рослин.
? Також цікаво прочитати статтю ? Малина звичайна та ремонантна: правила обрізки восени
Засоби боротьби із кореневим раком малини
Якщо захворювання тільки почалося, краще просто викопати уражені рослини і спалити їх. На місця ураження не висаджуються нові рослини упродовж 2-4 років. Краще повністю змінити місце ягідника. А ділянку обробити 1% розчином мідного купоросу, продезінфікувати таким же розчином коріння саджанців, витримавши їх в ньому 5 – 10 хвилин.
Кільцева плямистість малини
Вірусне захворювання, яке поширюється дуже повільно. Характерна ознака — пожовтіння та скручуваннялистя. Особливо небезпечне через те, що враження стають помітними лише весною та восени. Листочки стають тонкими, швидко ламаються, навіть від невеличкого вітру. Рослина майже не розвивається і поступово гине.
Засоби боротьби:
Поширюється нематодами, які живуть в ґрунті. Тому зміна місця посадки ситуацію не врятує. Необхідно провести дослідження. В разі, якщо в 550 г ґрунту виявлятьбільш як 20 нематод потрібна обробка нематоцидами, по типу Нематофагином.
Не варто висаджувати малину та ожину на ділянках де раніше були полуниця, капуста або помідори. Найкращі попередники для ягід — рослини сімейства бобових. Треба використовувати лише здорові саджанці, придбані в розсадниках, постійно і регулярно боротися з бур’янами, адже вражене вірусом насіння може зберігатися в ґрунті роками.
Антракноз на кущах малини
Грибкове захворювання, сприятливі умови — підвищена вологість ґрунту. Характерні ознаки — фіолетові плями на кущах. Вони поступово стають все більшими, набувають пурпурово-сірого кольору, з пагонів переходять на листя, через що воно поступово відмирає. Хвороба вражає і ягоди. Вони стають сухими, несмачними.
Заходи боротьби.
Вражені пагони видаляти. Використовувати для висадки лише здорові саджанці. Постійно проріджувати ягідник, видаляти бур’яни. З профілактичною метою обприскувати кущі 1 % розчином бордоської рідини або 0. 5 % розчином хлор окису міді. Результативним виявилося обприскування препаратом Прогноз. Його проводятьд екілька разів за сезон, з перервою 7-10 днів. Застосування згідно з інструкцією.
Сіра або біла плямистість малини
Характерні ознаки захворювання: овальні плями спочатку коричневого, а потім білуватого кольору з пурпуровою окантовкою. Вражені кущі втрачають листя, слабшають, врожайність знижується.
Заходи боротьби
Одна з причин появи захворювання — перенасиченість азотними добривами. Їх варто вносити чітко за нормативами. Вражені кущі та листя вирізати і спалити. Весною обов’язково обприскувати кущі бордоською рідиною або 0.5 % розчином хлор окису міді. Обприскування препаратами Фітоспорин, Чистофлор, Прогноз проводять 3-5 разів за сезон через кожні 7 – 10 днів. Застосування згідно з інструкцією.
Мозаїка на кущах малини
Захворювання, яке деформує та змінює колірлистя. Листок стає темний всередині і світлий по краю. Особливо помітне захворювання стає на початку літа. Хворі кущі майже не дають ягід, а ті що є дрібні та несмачні.
? Також цікаво прочитати статтю ? Кращі 5 способів розмножиння малини своїми силами
Заходи боротьби з захворюванням
Рослини вилікувати неможливо. Їх треба видалити й спалити. Надалі регулярно слідкувати за станом саджанців. Висаджувати лише здорові рослини. Хвороба переноситься тлею та кліщами. Для профілактики обробляти рослини Пентафагом через кожні 8-12 днів.
Іржа на кущах малини
Грибкове захворювання, яке швидкорозповсюджується в умовах підвищеної вологості. Характерна ознака – жовтувато- коричневі випуклості з зовнішньої сторонни листя, які особливо помітні весною та рано влітку. На пагонах з’являються сірувато-червоні виразки, які поступово вкриваються темним нальотом. Це ознака, що спори приготувалися до зимівлі. Вражені рослини поступово знижують урожайність.
Заходи боротьби
Вражені кущі необхідно прибрати та спалити. Ґрунт регулярно рихлити. Часто проріджувати ділянки, не допускати заростання бур’янами. Щовесни мульчувати ґрунт перегноєм або компостом. Кущі обробляти бордоською рідиною або препаратами Фітоспорин Профі, Топаз згідно з інструкцією.
Пурпурова плямистість або дедимельоз
Хвороба, в основному вражає однорічні пагони. Вони покриваються коричневими або червоно-фіолетовими плямами, які здаються більшими й охоплюють весь пагін. Кора розтріскується, плями темно-бурого кольору покривають листя.
Заходи боротьби
Вражені пагони видалити. Лікувати рослини за схемою рядом препаратів:
- Фітолавин або Агролікар – 20 г на 10 л води, 7-10 г на 10 л води , двічі за сезон з перервою 3-4 тижні;
- Біокомплекс БТУ+, Прилипач Ліпосам – 80 г на дорослий кущ, 1 г на 1 л води, двічі за сезон з перервою 3-4 тижні;
- Бордоська суміш-Ф – 1% розчин 1 раз навесні;
- Фармайод 3% розчин 1 раз восени.
Сіра гниль на плодах малини
Перші ознаки з’являються в період цвітіння. Найбільше вражаються ягоди. Вони вкриваються сірим нальотом і втрачають будь-який смак та аромат. За умови частих дощів – гниють, якщо буде сильна та тривала спека – всихають.
? Також цікаво прочитати статтю Підживлення полуниці після збору врожаю
Заходи боротьби
Рослини необхідно обробляти фунгіцидами по черзі. Це не дастьзбуджувачам хвороби швидко набути стійкості до препаратів. Найчастіше використовують біопрепарати. Обприскування проводять в період бутонізації і після збору врожаю. З хімічних засобів використовують Чистофлор та Топаз. Обов’язко водотримуватись термінів стосовно збору врожаю.
Курчавість кущів малини
Вірусне захворювання, з’являється на другий рік життя рослин. Листя закручується, зворотна сторона стає бронзовою, прожилки – скловидними, квіти деформуються, ягоди не зав’язуються, рослини практично не ростуть.
Заходи боротьби із кучерявістю малини
Хвороба переноситься тлею, тому потрібно своєчасно обробляти кущі розчином Абига-Пик, Скор, Фуфанон-Нова. При появі перших ознак захворювання рослини треба викорчувати та знищити, щоб не допустити передачі вірусу. Для профілактики застосовують такі схеми обробки:
- Пентафаг – 200 мл на 10 л води 2 рази за сезон з перервою 7 – 10 днів;
- Фармайод – 1,5% розчин, 2 – 3 рази за сезон з перервою у 2 тижні.
Карликовість або стовбуріння малини
Народна назва хвороби «відьмина мітла». На кущах з’являються тонкі, численні пагони, ягоди не зав’язуються. Переноситься тлею та цикадами.
? Також цікаво прочитати статтю ? Посадка Жимолості їстівної: обираємо місце, догляд, особливості
Заходи боротьби
Проводити регулярно санітарну обробку та огляд. Знищувати екземпляри, при появі перших ознак хвороби. Своєчасно проводити хімічні обробки. Обприскують рослини перед цвітінням та після збору врожаю 1.5 % розчином Фармайоду. На ділянках де виявлено вірус, не вирощують нестійкі до захворювання сорти: Новина Кузьміна, Калінінградська, Прогрес, Барнаул. Найкраще вибрати такі сорти: Золота Королева, Латам, Фенікс.
Головне, вчасно виявити хворобу та її причину. Це допоможе якомога скоріше впоратися з хворобою. А про основні ознаки певних захворювань ви вже знаєте.