Правильна посадка малини весною, інструкція для новачків. Цікава стаття для садівників-новачків, які бажають почати вирощувати малину на своєму городі або закласти маленьку плантацію. Вона дасть Вам основне розуміння процесу правильної посадки малини весною, терміни процедури та особливості догляду.
Теплі дні вже починаються із березня, весняна погода дозволяє починати підготовку до посадки малини та проводити інші роботи. Саджанці малини не дуже вибагливі та чудово переносять весняні посадки. Окремо виділимо особливості посадки ремонтантної малини.
Які терміни посадки малини весною?
Підготовку до посадки малини весною можна уже із кінця березня. Важливою умовою буде більш менш стабільна температура плюсова із мінімальними ранковими заморозками протягом одного тижня та більше. Не біда, якщо посадка малини весною буде проводитись із квітня до початку травня. Головне встигнути до періоду розпускання бруньок та початку засушливої погоди. Якщо ж у Вас буде організовано якісний крапельний полив – тоді не біда, у інших випадках краще перенести посадку малини на осінь.
Вибираємо краще місце для посадки малини весною
Для посадки малини можна вибрати зручне для рослини та для себе, щоб якісно організувати догляд та полив. Рослинки можуть рости на одному місці багато років. Найкраще підходять сонячні ділянки, тут потрібно подумати над поливом, бо волога буде випаровуватись швидше. Також росте у напівтіні, але краще за все, щоб сонце світило на кущики у другій половині дня.
Ряди малини повинні бути посаджені таким чином, щоб не ускладнював обробку та доступ до кущів для підв’язки та збору урожаю. Для плантацій промислових використовують схему 3 метри між рядами та по 50 см між рослинами. На приватних садибах посадку рядів малини проводять понад забором або вздовж прибудови, саме там ймовірність більшого засипання снігом, а це захистить рослини від вимерзання у період великих заморозків.
Підготовка землі до посадки малини весною
Коренева система малини є поверхневою, тому рихлити землю дуже глибоко не варто. Перед посадкою вносять перегній та золу в ґрунт. Краще за все проводити підготовку із осені. Рослини малини полюбляють багаті плодоносні та суглинисті ґрунти без підтоплень. Попередньо потрібно позбавитись від бур’янів та пирію.
? Також цікаво прочитати статтю ? Жовтіє листя малини. Основні причини виникнення хлорозу малини
Врахуйте, що саджанці малини дуже швидко розростаються, коренева система збільшується по всі площі. Щоб це обмежити можна вкопати на 20-30 см у землю дошки або металеві пластики.
Підготовка саджанців малини
Підбирайте саджанці малини для посадки із кращою, розвинутою кореневою системою. Перед посадкою краще всього замовити посадковий матеріал у воді на 1-2 години. Для транспортування кореневу обробляють у гідрогелі та тирсі, обмотують вологою тканиною, головне не допустити пересихання. Саджанці малини для посадки весною використовують однорічні попередньо обрізані стебла до 30-40 см.
Виконуємо посадку малини весною правильно
Саджанці малини можна посадити на відстані близько 50 см один від одного, мінімальна відстань рядів від 1.5 метра. Для приватних садиб зручно використати ще шаховий порядок.
Окремо виділяють траншейну посадку малини. При цьому методі рослини розміщують в одну лінію на відстані 20-30 см, міжряддя від 1,5 метра. Всі лишні пагони зрізають лишаючи лише певну кількість на один метр по заданій лінії.
Відразу можна викопати шпалеру для підв’язки майбутніх кущиків малини. Для цього на краях ряду вкопують бетонні або дерев’яні стовпчики та натягують сталевий дріт на кількох рівнях висоти (тут уже потрібно врахувати особливості сорту). Це не дасть рослинам поламатись від вітру під вагою врожаю.
Саджанці малини розміщують у лунці так, щоб коренева система повністю помістилась та після щедро поливають. Рослину встановлюють вертикально, засипають землею корінчики, трошки втрамбовуючи при цьому.
Коренева система саджанця малини при посадці має розміщуватись саме на рівні із землею. Якщо посадити глибше, тоді малина буде розвиватись повільніше, в у період дощів та поливу може не прорости (особливо ремонтантні сорти, паростки пошкодяться). Посадка вище потрібного рівня приведе до пересихання кореневої системи та втрати рослини. Коренева шийка – це місце де стебло уже переходить у корінчики.
Посадка ремонтантної малини весною
Посадку саджанців ремонтантної малини виконують по аналогії із іншими видами літньої малини. Особливість що остання плодоносить на пагонах другого року, а ремонтантну малину потрібно осінню зрізати майже до землі, врахуйте це при формуванні посадки.
? Стане корисною для Вас інформація про ? Кращі 5 способів розмножиння малини своїми силами
Ремонтантні сорти малини дуже активно розростаються боковими кореневими відводками, їх потрібно проріджувати та організовувати підв’язку (шпалеру), багато сортів формують врожай на пагонах у виді ялинки, щоб не поламались під вагою плодів.
Догляд за малиною після посадки весною
Після посадки саджанці малини будуть потребувати достатньої кількості вологи. У період весняних та літніх засушливих днів потрібно організувати полив. Якщо систематично йдуть дощі, тоді потреби у поливі немає. Рекомендуємо один раз правильно прорахувати та закласти крапельний полив за допомогою крапельної стрічки, це економить час та воду, додатково із його допомогою можна вносити водорозчинні добрива для підживлення рослин.
Особливо важливий полив у період цвітіння малини та дозрівання плодів, адже при його нестачі включається захисний механізм, вологу недотримують ягоди, а це зменшення врожайності.
Для підживлення малини весною дуже важливе місце має азот. Саме він сприяє нарощенню зеленої маси. Можна використовувати карбамід (сечовина), аміачну селітру, або ж взяти нітроамофоску. Остання вміщує у собі рівну частину азоту, фосфору та калію. Норма внесення для підживлення малини цих добрив на 1 кв.м.: карбамід 15-20 грамів, аміачна селітра 10-15 грамів, нітроамофоска 20-30 грамів.
? Рекомендуємо прочитати статтю ? Кращі 6 добрив, які потрібо використовувати весною всім дачникам