Коли починати збір урожаю яблук та як правильно зберігати овочі

З ранньої весни й до пізньої осені садоводи, не покладаючи рук, борються за гарні врожаї. Підходить час збирання урожаю, і тут більшість садівників починає перейматися питанням – коли ж краще зібрати врожай? Адже саме від правильно вибраного часу для збирання залежать терміни зберігання яблук та їх смак. Як і коли збирати, де саме зберігати яблука, щоб якомога довше вони залишалися смачними та духмяними, немов щойно зірвані розглянемо в цій статті.

Етапи збирання яблук та особливості

Терміни збирання яблук можна розділити на три етапи.

Ранні (літні) сорти – саме ними можна поласувати ще до яблуневого спасу. Їх перші плоди зривають вже в середині липня, основний урожай збирають в кінці липня – на початку серпня. Ранні яблука зберігаються свіжими найдовше місяць, їх також можна переробляти.

Осінні (середні) сорти яблук – зберігаються близько трьох місяців, якби ви не старалися їх зберігати до весни вони не долежать. Чим довше зберігаються осінні сорти яблук, тим гіркішим стає їх смак. Сприятливий час для збирання врожаю – кінець серпня – вересень.

Зимові (пізні) яблука зберігаються до весни. Саме ці яблука призначені для тривалого зберігання. Найкраще їх смакові якості розкриваються через два місяці після того, як яблука зірвані з дерева. На момент збору врожаю вони зазвичай тверді та не смачні.

Як зберігати яблука на зиму та сортування плодів
Як зберігати яблука на зиму та сортування плодів

Визначаємо «на око» готовність яблук до збору врожаю.

Якщо ви знаєте не лише назви всіх сортів яблук, що ростуть вашому саду, а і їх сортові характеристики, то ви точно знаєте коли їх треба збирати. Таким чином значно легше визначитися з термінами збору врожаїв.

Літні сорти можна просто спробувати на смак, якщо смак відповідає всім характеристика сорту – слід приступати до збору врожаю. Ранні яблука збирають в стадії повної зрілості. Пам’ятайте – їх треба швидко з’їсти чи переробити.

З термінами збирання осінніх сортів визначити складніше. Найкраще це робити в так званій стадії знімальної зрілості. Це коли яблука ще трошки тверді та кислуваті, і лише через декілька днів починають набирати смакових якостей. В першу чергу при збиранні осінніх сортів слід звернути увагу на такі показники: насіння повинно мати коричневий колір; м’якуш та шкірка такого ж кольору, як на стадії повної зрілості; яблука соковиті; легко зриваються з дерева разом з плодоніжкою; при надавлюванні пальцем, на плодах залишається невеличка вм’ятина, але шкірка не рветься.

Зимові яблука доспівають не раніше середини жовтня. Перед початком збору врожаю варто враховувати особливості кожного сорту та погодні умови. Готові до збору плоди повинні мати насіння коричневого кольору, розмір має відповідати заявленому у садових характеристиках сорту; чим довше пізні сорти дозрівають на дереві, тим краще, проте збір урожаю проводять до того як яблука починають масово падати та до настання мінусових температур. 4 -5 яблук під деревом – це сигнал, що слід приступити до масового збору.

Коли з дерева падають здорові яблука – це вірна ознака того, що можна приступати до збирання врожаю не лише зимових, а й літніх яблук. Здорові, яскравого кольору плоди на землі – час збирати врожай.

Зберігаємо врожай яблук правильно

Для збору врожаю краще вибрати сонячний, погожий день. Яблука мають бути сухими під час зривання. Краще зривати їх вручну, з плодоніжками, обережно складати в підготовлену тару – ящики, відра, чи інше. Складають обережно, по одному, щоб не пошкодити їх природний восковий наліт. Саме він забезпечує тривалі терміни зберігання.

Краще збирати яблука в три посудини, розділивши їх не лише по сортах, а й за розмірами плодів – більші плоди швидше псуються; по якості – якщо плоди хоча б злегка вражені хворобами чи шкідниками, їх варто відразу з’їсти чи переробити, не слід класти їх на зберігання, разом зі здоровими плодами. Якщо врожай великий, то плоди ставлять на два-три тижні в прохолодне місце, а вже потім їх перебирають – які споживати негайно, а які можна відправити на зберігання. В промислових масштабах намагаються охолодити зібраний врожай протягом кількох годин після зривання з дерева.

Найкраща тара для зберігання яблук на зиму та зберігання плодів

Яка тара найкраща для зберігання яблук

Найкращий варіант для зберігання яблук – тара з натуральних матеріалів, бажано з вентиляційними отворами – ящики, контейнери, стелажі. Підходять також і пластикові контейнери, але лише ті що мають достатню кількість отворів, вони повинні дихати.

Можна помістити яблука в поліетиленові пакети, попередньо зробивши в них проколи. Це мають бути пакети на 2-4 кг. Яблука зберігають при температурі 0 градусів. Щоб зберегти яблука протягом тривалого часу їх викладають плодоніжка до низу в контейнери, бажано в один шар. Якщо шарів декілька, то їх перекладають картоном або тканиною, попередньо виклавши ним же дно ящиків. Шарів може бути 2-3 не більше, щоб верхні плоди своєю вагою не травмували нижні.

Найкращі сусіди для яблук

Яблука не люблять інших овочів та фруктів. Краще за все яблука зберігати з яблуками. Вони виділяють етилен, який може пошкодити коренеплодам. Морква, буряк, картопля – перезрівають, а яблука матимуть неприємний запах сирості. Це зменшує термін їх зберігання. Тож за можливості, тримайте яблука якомога далі від всіх інших овочів та фруктів.

Де слід зберігати яблука до весни

Найкраща температура для збереження яблук 0 + 5 С. Допускається зниження температури до -2 С. Проте важливіше не сама температура, а те, щоб протягом всього терміну зберігання вона була стабільно однаковою. Вологість має дорівнювати близько 90 %. також потрібна гарна вентиляція приміщення.

Якщо Ви не маєте погреба, то зберігайте яблука в будь-якому приміщенні. Головне, забезпечити прохолодний стабільний температурний режим, не нижче 0 С. Можна використовувати балкон, кладочку, навіть підібрати місце у квартирі, якщо яблук у вас не багато. Врахуйте, що жоден сорт яблук не зберігатиметься до весни в кімнатних умовах.

Від specialist