Перших хрумких та соковитих огірків з нетерпінням чекають всі власники городів та теплиць. Прагнучи якомога раніше отримати врожай, багато хто використовує різноманітні варіанти підгодовування рослини, вважаючи що чим більше, тим краще.
Але з огірками така тактика не працює. Неправильні підживлення — небезпечні, і можуть привести до погіршення врожаю та зниження смакових якостей. На початку літа потрібно водити мінімальну кількість підкормок з урахуванням особливостей ґрунту та стану рослин.
Чи треба підживлювати огірки на початку літа?
На початок літа припадає період активного росту огірків. Саме в цей час кущам для правильного розвитку потрібні поживні речовини. Проте, якщо ґрунт був правильно підготовлений, то корисних речовин вистачить до появи перших плодів.
За сприятливих кліматичних умов ресурсів закладених при передпосівній підготовці вистачить і надалі. Необхідність в підживленні виникає в кінці сезону, якщо кущі продовжують плодоношення.
Щоб визначитися з необхідністю проведення підживлення, слід чітко знати відповідь на питання : як був підготовлений ґрунт перед посадкою.
У разі якщо проводилося органічне підживлення, з облаштуванням теплих грядок, в теплицях верхній шар ґрунту замінили на компост, живлення необхідне коли кущі мають виснажений вигляд, не ростуть, листя деформоване.
Під час цього процесу потрібно постаратися зберегти значну кількість кореневих відгалужень. Ті здорові корінці, які мають діаметр більш 2 мм, необхідно розрізати на окремі фрагменти (на кожному повинно знаходитися мінімум 2 бруньки), довжина яких становить близько 10 см. Вкрай важливо зберегти обростаючі корінці.
? Також цікаво прочитати статтю ? Як правильно посадити лохину? Оптимальний час, місце, догляд
Якщо склад ґрунту не покращувався, на 1 кв. м було внесено менше відра органічних речовин, без регулярних підживлень не обійтися.
Внесення добрив по принципу « на всякий випадок, гірше не буде» тут не працює. Огірки погано переносять високу концентрацію добрив, це відразу позначається на плодах. Тож при підживленні огірків краще діє принцип «чим менше, тим краще».
Специфіка підживлення для огірків
Найшвидше та найкраще огірки реагують на органічні підживлення. Жодні міндобрива не замінять нестачу органіки. Мінеральні підкормки допустимі лише в поєднанні з органічними та в мінімальних кількостях.
В період активного росту кущам огірків насамперед потрібен азот та калій.
З початком плодоношення це в першу чергу калій, далі, вдвічі менше азоту та кальцію, а потів фосфор та магній.
Необхідна кількість підживлень
Достатньо 3 – 4 підживлення за сезон для ґрунтових огірків, і 3 – 5 для тепличних.
При правильному підгодовуванні ділянки в передпосівний період вистачить 2 підгодовування на початку літа, а саме:
- з початком цвітіння;
- при зав’язуванні перших плодів
Якщо насіння висівали у виснажений ґрунт, перше підживлення проводять якомога раніше. При цьому потрібно врахувати такі особливості:
- перші два тижні огірки повільно засвоюють азот і калій;
- протягом першого місяця слабо засвоюється калій;
- якщо культуру висадити розсадою найоптимальніший термін першого підгодовування через 2 -3 тижні, при посіві – в стадії 3 – 4 листочки.
Максимально допустима частота підживлень при виснажених ґрунтах – раз на два тижні, але найкраще це робити раз на три тижні.
Як врятувати огірки після весняних заморозків
Іноді погода підносить сюрприз – раптове весняне похолодання, коли огірки вже вступили в фазу активного росту. Існує спосіб врятувати кущі – внесення стимуляторів росту. Звісно, 100% гарантії ніхто не дасть, але спробувати можна.
? Також цікаво прочитати статтю ? Вирощування солодкого перцю своїми руками, рекомендації від спеціалістів
Вносять стимулятори росту та біопрепарати для пониження стресу в поєднання з поливом зеленими добривами. Використовують такі препарати «Епінекстра», «Радіфарм», «Вимпел», «Атлет», «Ізабіон» згідно з інструкцією.
Варіанти органічного підживлення огірків літом
Підживлення органічними препаратами можна застосовувати на будь-якій стадії розвитку рослин, і нанести шкоду при внесенні органіки практично неможливо.
З початком цвітіння використовують такі варіанти:
- настій курячого посліду (1/20) або коров’яку (1/ 10) – 1 л на кущ;
- настій трав’яний (відро заповнити на 1/3 подрібненою травою, зібраної до цвітіння і долити доверху води майже, закривають кришкою і зброджують приблизно 10 днів) перед використанням розводять водою 1 /10 – 1 л на кущ;
- дріжджову закваску (100 г дріжджів і 50 г цукру на 10 л води, витримуючи до активного бродіння) – 0.5 л на кущ.
На стадії утворення зав’язі застосовують органічні добрива з високим вмістом калію, магнію, кальцію.
Найпоширеніший спосіб — настій курячого або перепелиного посліду, коров’яку в більш концентрованій пропорції – 1/15, або розведений компост – 2 л на 10 л води, чи зелене добриво. Норми внесення – 1 л на кущ.
Приміняють і настоянку попелу, приготовлену за таким рецептом: залити 2 склянки попелу 10 л води і витримати протягом 2 діб, постійно помішуючи. Настій, без осаду, злити в інший посуд і розвести 10 л води. Вносити по 0.5 л на рослину.
? Також цікаво прочитати статтю ? Як правильно підготувати розсаду солодкого перцю до висадки
Можна використовувати готові біопрепарати, такі як «Біогумус», «Гумісол», «Стимовіт», «Зростання концентрат», «Гумістар», «Гумат», «Екоплант», «Оргавіт», «Органікум» та ін., та мікробіологічні препарати«Байкал», «Сяйво», «Екомік». Застосування згідно з інструкцією.
При внесенні добрив на ранніх стадіях росту (для тепличних огірків – через 3 тижні після посадки, для ґрунтових після появи 3 – 4 листочки) застосовують стандартні варіанти(куриний послід, коров’як, зелені добрива, дріжджову закваску).
Використання мінеральних добрив для підживлення огірків
Якщо ви застосовуєте традиційні способи землеробства, а не притримуєтесь виключно органічного овочівництва, і практикуєте внесення мінеральних добрив, для огірків їх використовують в мінімально допустимих кількостях, як додаткове підживлення до органічних препаратів.
Найбільш обачно вносять міндобрива на початку плодоношення.
Для стимуляції росту вносять такі засоби:
- 1 ст.л сечовини й 2 ст.л суперфосфату;
- 10 г фосфорних, калійних та азотних добрив чи 1 ст.л нітроамофоски;
- 10 г хлористого калію, аміачної селітри, 20 г подвійного суперфосфату.
Норми використання: розчинити в 10 л води. Суміші вистачить на 10 кущів.
Перше заплановане підживлення огірків:
- 1 ст.л комплексних добрив (нітроамофоски, комплексної суміші сечовини, суперфосфату і сульфату калію);
- стандартну (зазначену виробником) дозу комплексних добрив для огірків;
- 40 г сірчанокислого калію, 0,3 г сірчанокислого марганцю і 0,5 г борної кислоти.
При виникненні проблем з цвітінням та відсутності зав’язей: 20 г калійних, 30 г азотних і 40 г фосфорних добрив.
Додаткове листове підживлення для пришвидшення росту: суперфосфатом (25 г на 10 л), борною кислотою (1 ч.л), сечовиною (2 ст.л).
Перед цвітінням, для ослаблених кущів застосувати стимулятори росту(1 ст.л гумату натрію, додати до основних мінеральних добрив). При повторному живленні на початку плодоношення вносять разом з органічними і мінеральні добрива:
- 1 ст.л комплексної суміші чи стандартна порція добрив для огірків згідно з інструкцією від виробника;
- 50 г калійної селітри й 25-30 г сечовини;
- по 1 ч.л суперфосфату і сульфату калію;
- 25 г калійної селітри.
Суміш розчинити в 10 л води.
Якщо не з’являються зав’язі, до розчину додати 25 г суперфосфату, чи побризкати листя сечовиною, суперфосфатом, настоянкою золи.
Що треба знати про правила підживлення огірків
Для отримання високих врожаїв обов’язково дотримуватися правил внесення рідких добрив.
- Розчиняти добрива в теплій, м’якій воді.
- Вносять добрива під корінь, слідкуючи, щоб воно не потрапило на листя (насамперед це стосується міндобрив).
- Підживлення проводять після поливу, земля має бути вологою.
- Правильно оберіть час для проведення підгодовування. Краще все-таки це робити ввечері, і воду нагріти можна на сонці, і ризиків менше.
- Для кращого засвоєння поживних речовин підживлення проводять при температурі +9 – 10 С.
- Якщо видалося сире, холодне літо, більш ефективним буде позакореневе підживлення.