Як правильно посадити розсаду солодкого перцю та рекомендації для підготування

Оскільки солодкий перець ― рослина теплолюбна, вона потребує ретельно підібраного терміну посіву та посадки розсади. Звісно, існує чимало теорій, котрі, часом, можуть як допомогти, так і завадити досягти успіху у вирощуванні цієї примхливої рослини.

Але, як кажуть спеціалісти, не слід аж занадто нею опікуватись. Хоча солодкий перець і чутливий до холодних температур, але ж він ростиме на грядці. Тому своєчасне загартовування та розумна акліматизація допоможе розсаді підготуватись до усього, що чекає її на відкритому ґрунті та чудово розвиватись.

Чим довше триває загартовування перцю, ти краще для нього

Найперше, що ви маєте запам’ятати ― солодкий перець любить тепло. Якщо, наприклад, томати чудово ростимуть при 8-10 градусах, то для розсади перцю потрібно не менше 13 градусів тепла. Саме через температурний режим існують деякі обмеження під час підготовки цієї рослини до посадки у відкритий ґрунт. Адже більш витривалі культури можна невдовзі виносити на балкон або на вулицю на сонечко. А ось солодкий перець потрібно адаптувати до всього, що його очікує, поступово.

підготовка розсади солодкого перцю до посадки своїми руками та інструкція
Розсада солодкого перцю підготовка до посадки

Варто також зазначити, що спосіб, яким ви плануєте вирощувати перець, визначає і важливість, і тривалість загартовування. Наприклад, перець, який вирощується в теплиці, добре росте й дає плоди навіть при мінімальному загартовуванні (за тиждень до посадки).

? Також цікаво прочитати статтю ? 7 поширених помилок при вирощуванні томатів у теплиці

А от якщо ви плануєте вирощувати перець на відкритому ґрунті, в регіонах з дещо жорсткішим кліматом, тоді цей процес потребуватиме більших зусиль. Розсаду перцю потрібно ретельно підготувати до температурних коливань, неочікуваної нічної прохолоди та поривів вітру. І зробити це можливо лише завдяки довготривалому загартовуванню.

Мінімальним терміном загартовування розсади перцю є 2 тижні до посадки у відкритий ґрунт. А от максимального терміну немає. Ви можете загартовувати перець якомога раніше, звісно, при хороших погодних умовах. Якщо ви посіяли насіння перцю, наприклад, у лютому з розрахунком висадити розсаду у відкритий ґрунт через 60-80 днів, вже в кінці березня/на початку квітня можна сміливо починати займатись загартовуванням перцю.

розсада солодкого перцю готова до посадки

Важливі складові для кращого загартовування перцю

Чим краще ви загартуєте перець, тим міцніші й здоровіші рослини в кінцевому результаті ви отримаєте. А хороша розсада, як усі знають, ― це запорука гарного врожаю. Проте загартовування має бути не лише довготривале, а й цілковите (ґрунтовне). Головна помилка, яку роблять усі городники та садівники ― приділяють увагу лише температурному режимові. Але загартовування будь-якої розсади має включати пристосування до кількох факторів. А саме:

  • яскравого сонця та природного освітлення, яке буде присутнє на грядці;
  • нестабільної й подекуди низької температури повітря;
  • вітрів та протягів;
  • опадів, намокання.

Ціль загартовування ― поступова адаптація, від невеликого часового проміжку до тривалішого перебування на свіжому повітрі. Також є декілька основних правил, яких обов’язково слід дотримуватись:

  1. Не допускати значних стресів («шокового» ефекту).
  2. Термін перебування на свіжому повітрі, на холоді, а також під відкритими сонячними променями можна збільшувати не більше, ніж у 2 рази, в порівнянні з попереднім провітрюванням рослини.
  3. Якщо температура повітря становитиме менш як 13 градусів, розсаду необхідно перемістити у звичне для неї середовище.
  4. Для перцю більш важливою є температура повітря, а не ґрунту. Якщо виноситимете розсаду на лоджію чи в сад, ні в якому разі не ставте її на холодному цементі, бетоні чи плитці. Рослина має неодмінно знаходитись на підставці.
посадка розсади солодкого перцю готова до посадки
розсада перцю солодкого готова до посадки

Як почати загартовувати розсаду перцю

Найкращий варіант, з якого можна почати загартовування розсади перцю ― відкриття кватирки чи стулки вікна. Для початку, в перші кілка днів достатньо буде однієї години. Далі можна збільшувати час на 1-2 години на добу, поступово доводячи до 7-8 годин перебування біля відчиненого вікна.

? Також цікаво прочитати статтю ? Кращі сорти картоплі для вирощування в Україні. Найврожайніші та смачні

Як тільки ваша розсада звикне до провітрювання, на день можна буде виносити її на свіже повітря. Найзручніший варіант ― це відкрита лоджія, але підійде й будь-яке місце просто неба. Спочатку виносити розсаду надвір варто всього на 1-2 години, причому у найтепліший час доби, і ставити у затишну місцину. А далі, з кожним днем збільшувати години перебування на повітрі, при цьому час від часу виставляти рослину на легкі протяги. Чи більше часу ваша розсада знаходитиметься на дворі, тим краще.

Як привчити розсаду до сонця

Що стосується освітлення на етапі «домашнього» вирощування розсади перцю, все просто: воно має бути максимальним. А от на свіжому повітрі, особливо у перші дні, потрібно бути дуже обережним. Адже поки що пряме сонячне проміння є досить небезпечним для рослини.

Деякий час ставте розсаду в півтіні. А далі поступово привчайте її до прямих сонячних променів. Нехай звикає. До моменту посадки перцю розсада має декілька днів знаходитись на сонці. Вже безпосередньо перед самою висадкою на постійне місце, рослину потрібно залишити на ніч на відкритому балконі чи веранді. Адже ночівля на свіжому повітрі ― це важливий завершальний етап загартовування. 

посадка солодкого перцю своїми руками
Висаджена розсада солодкого перцю у грунт

Як правильно доглядати за розсадою перцю під час загартовування

Перш за все вам необхідно запам’ятати, що під час загартовування перцю потрібно дуже уважно слідкувати за вологістю ґрунту. Занадто вологий або ж пересохлий ґрунт у цей період може принести неабияку шкоду рослині. В останній тиждень перед посадкою перцю полив розсади слід зменшити, а в останні дні взагалі перестати поливати її. Також не менш важливим є баланс освітлення й температури. Дотримуйтесь його.

Для того, аби не травмувати коріння, розсаду перцю варто полити в переддень посадки або за декілька годин до цього.

Незважаючи на те, що стандартною для посадки перцю вважається температура в 14 градусів, варто пам’ятати, що більш сприятливим температурним показником буде 15-16 градусів. І мова йде про температуру ґрунту на глибині не менше 15 см. Тому з висадкою розсади не слід поспішати. Потрібно спершу переконатись, що земля добре прогрілась. До того ж, температуру треба перевіряти не у розпал дня, а рано-вранці.

Слід також додати, що розсаду потрібно висаджувати або ввечері, або коли на дворі похмуро. Ні в якому разі не під палючим сонцем. Під час посадки залишайте кореневу грудку цілою та намагайтесь занадто не заглиблювати розсаду. Також не забудьте одразу після поливу рослини замульчувати ґрунт.

Завчасно приготуйте ґрунт

Пам’ятайте, що місце для посадки перцю має бути приготоване завчасно. Чим раніше, тим краще (мінімум за 2 тижні). А краще підготувати ґрунт за місяць: розпушити його, додати перегною, золи, полити біопрепаратами з корисними мікроорганізмами, а також, по бажанню, можна внести трохи мінеральної суміші, яка покращить структуру й поживність ґрунту.

Від specialist