Посадка садової лохини ― це досить клопітке заняття, яке потребує чимало зусиль та часу. Тож якщо ви плануєте займатись вирощуванням цієї ягоди, варто дізнатись про всі особливості догляду за цією рослиною та приділити достатньо часу для підготовки ґрунту, дренажу, а також визначити найбільш відповідне місце для її висадки. Лише тоді ваші зусилля не будуть марними і ви будете отримувати гарний щорічний врожай лохини. У нашому матеріалі ділимось корисними порадами по догляду та посадці садової лохини.
Займатись висадкою саджанців лохини із закритою кореневою системою можна впродовж усього періоду вегетації (навесні-влітку-восени).
Де краще посадити лохину?
Насамперед вам потрібно знати, що лохина потребує кислого ґрунту (pH 3.5 – 4.5). Вона надає перевагу лише сонячним та захищеним від вітрів ділянкам, де немає застою води. А от висаджувати лохину в тіні не варто, оскільки через недостатню кількість сонячного світла, ягоди ставатимуть дрібними й кислими на смак.
Найкраще лохина росте у пухкому торф’яно-піщаному ґрунті (за основу виступає верховий торф, не менше 70%). У родючий ґрунт її краще не висаджувати, вона його не любить. Ідеальне місце для висадки лохини ― ділянка, де росте журавлина, ялівець, рододендрони та хвойні культури. А от поблизу рослин, які постійно підживлюються добривом, гноєм, біогумусом та компостом, висаджувати кущики лохини не слід.
На якій дистанції саджати кущі лохини, залежатиме від сили їх розвитку. Якщо ви придбали низькорослі сорти, їх потрібно саджати на відстані 60 см один від одного; середньорослі ― на відстані 100 см; високорослі ― 120-ти, 130-ти см. Ширина між рядками має становити 2-3 м.
Готуємо посадкову яму для посадки лохини
Оскільки коріння лохина пускатиме не глибоко (біля 30 см у дорослого куща воно не завжди досягає в діаметрі 50 см), для посадки викопайте яму завглибшки 40-50 см та діаметром 70-80 см. Це якщо ви обрали саме такий спосіб посадки (в яму).
В місці, де поблизу поверхні знаходяться ґрунтові води, низенька місцина та важкий ґрунт, спеціалісти радять використовувати так званий спосіб посадки «горбик». Для цього вам потрібно забрати шар ґрунту 15-20 см та в діаметрі 70-80 см, обгородити місце, до прикладу, невеличким парканчиком заввишки 15-25 см (аби не розповзався висип) і зробити насип із субстрату. Для створення найоптимальнішого середовища, в посадкову яму, на дно треба насипати подрібнену кору ялинки чи сосни завтовшки в 10 см (дренаж).
Як підготувати ґрунт для лохини?
Для того, аби кущі лохини швидше прижились, почали рости й розвиватись, перш ніж посадити саджанці, в посадковій ямі необхідно створити кисле середовище. Потрібно приготувати субстрат, який включатиме в себе верховий торф, ґрунт з ділянки, подрібнену кору, хвойний опад й насипати у яму.
Зменшити кислотність у субстраті, при необхідності, можна лимонною чи щавлевою кислотою (1ч.л. на 3 л води), яблучною кислотою чи 9% оцтом (100 мл на 10 л води), колоїдною сіркою (40-60 г).
Як підготувати саджанці лохини до посадки?
Перш ніж класти кущі лохини до підготовленої посадкової ями, насамперед потрібно опустити контейнер (горщечок), в якій вони знаходяться на 10-15 хвилин у воду. Потім, як вони добре розмокнуть, обережно вийняти з пакета.
У разі потреби (все залежатиме від віку саджанця) слід розправити коріння, але дуже обережно, щоб не пошкодити його. Зазвичай, розправляти коріння необхідно в саджанців, яким від 3-ох років, оскільки їхня коренева система вже встигла обплести боки горщечка. Ліпше пересадити 1-2 річні саджанці, адже їхнє коріння немає необхідності сильно зачіпати і після замочування можна одразу висаджувати у ґрунт.
Висаджувати непідготовлені саджанці на ділянку не можна ні в якому разі, оскільки під час росту в горщику земляна грудка сильно ущільнюється, і якщо її не розім’яти перед тим, як садити, молоде коріння не зможе повноцінно розвиватись. Якщо ж на саджанцях є погано розвинені гілки, їх варто обрізати, щоб лохина швидше пішла в ріст. Також дуже важливо, аби усі пагони були обов’язково направлені доверху.
Підготовлені саджанці лохини саджати в ґрунт треба на 5-6 см нижче, ніж попередній рівень. Завдячуючи такому способу посадки, на заглиблених гілках сформується нове коріння, яке разом з нижніми пагонами буде постачати корисні речовини до надземної частини куща. Після цього кущик необхідно засипати й ретельно поливати. Замовити якісні саджанці лохини у перевірених постачальників.
Завершальний і водночас дуже важливий етап у висаджуванні цієї рослини ― мульчування поверхні ґрунту біля кущика. Шар (завтовшки 5-7 см) соснового опаду чи тирси захищатиме кущі лохини від температурних перепадів, не дозволить випаруватись волозі і дасть змогу позбутись бур’яну. Ваші саджанці лохини обов’язково приживуться, якщо їх правильно посадити, регулярно поливати та підтримувати необхідну кислотність.
Чим підживлювати лохину після посадки?
Для того, щоб ваші кущики лохини повноцінно і правильно розвивались, їм необхідне додаткове живлення мінеральними добривами.
Спеціалісти радять підживлювати лохину за відповідним графіком та суворим дотриманням пропорцій. І до того ж бажано це робити одночасно з водою під час поливу. А приготувати підживлення можливо й самотужки, використавши сульфатне добриво, котре також підкислить ґрунт: сульфат амонію 90 г + суперфосфат 100 г + сульфат калію 40 г. Усю суміш добрив потрібно порозсипати біля кущика, трошки змішати з ґрунтом та полити. Для дворічної лохини ― 10 г, трьохрічної ― 20 г, чотирьохрічної ― 40 г, п’ятирічної ― 80 г, для старшої ― 160 г. А потім, через шість тижнів додають сульфат амонію (під кожен кущик по 90 г), замовити можна тут.
Як правильно поливати кущі лохини?
Варто наголосити, що поливати кущики лохини треба у правильний спосіб. План поливу залежатиме від погодних умов та місця посадки. Пам’ятайте, що ґрунт у лохини садової весь час має бути зволоженим. Проте також слід враховувати, що волога після поливання лохини не має затримуватись у ній більш ніж на дві доби, оскільки через це ваша рослина може загинути.
Полив лохини треба здійснювати двічі на тиждень (під один кущ 10 л теплої води). Під час плодоношення (у липні-серпні), кущики слід поливати більше і частіше (3-4 рази на тиждень). Адже саме у цей час відбуватиметься процес закладки квіткових бруньок на наступний рік.
Якщо ж влітку температура повітря сягатиме більше 27 градусів, лохину потрібно буде не лише поливати, а й обприскувати. І робити це ви маєте або на світанку, або пізно ввечері.