Дорогі наші читачі, поговоримо тепер про укриття рослин на зиму та які помилки тут не варто допускати. Обсновуючись на досвід інших років та зміну клімату можна вкласти ТОП 5 рекомендацій для успішної зимівлі Ваших рослин.
Багато хто із садівників у невдачах винить суворі зими, поганий посадковий матеріал, дехто скептично ставиться до укриття. Напевно, останні мають трохи рацію, адже ця процедура включає в себе багато нюансів та заходів, які й допоможуть рослині прокинутись навесні здоровою та неушкодженою. Про все це далі у статті.
Чи потрібно укривати на зиму все підряд?
Чому саме така думка? У наш час дуже велика кількість розсадників та мілких продавців посадкового матеріалу які розміщуються поряд, це означає, що рослинки уже районовані та адаптувались до погодних умов. Виключенням стають аномально холодні та теплі зими.
Ті рослини, що посаджені Вами самостійно минулими роками уже також адаптувались. Чим старший саджанець, тим його імунна система сильніша та простіше переносить такі зміни. Однак, якщо ви територіально на півночі, а хочете вирощувати рослини, що в основному вирощують на півдні, тоді без укриття на зиму не обійтись.
Провести основні підготовчі дії із рослинами
Далі поговоримо про основні дії перед зимівлею для підготовки рослин до зміни температури, що потрібно провести завчасно. Основним результатом повинно стати: припинення росту пагонів, останні повинні вкритись захисною оболонкою (одерев’яніти), рослина має накопичити достатньо кріопротекторів для захисту від обмороження, бруньки мають бути сформовані.
Тепер пояснимо трохи описане. Відомо, що вода при замерзанні збільшує свій об’єм та може розірвати навіть металеві місткості. Те ж саме відбувається із рослинами, коли забагато воли – то бруньки можуть лопнути та пошкодити рослинку. Кріопротектори – це своєрідний «антифриз» для рослини.
Як досягти таких такого результату? Зараз ми не беремо до уваги комплекси успішних літніх та осінніх заходів: прищіпку нових пагонів, обробку від шкідників інсектицидами, санітарну обрізку тощо. Тому для успішної зимівлі потрібно додаткового виконати:
- Провести волого зарядний полив для рослин. Суть полягає у високій теплопровідності води, вона ніби підтягує тепло із надр землі до поверхні ґрунту. Це не дозволить йому промерзнути повністю та допоможе при зимових зневодненнях;
- Проводимо розпушування ґрунту біля стовбура рослини. Ще один захід, який перешкодить проникненню холодного зимового повітря до кореневої системи. Пориста та пухка структура служить термоізоляцією.
- Провести мульчування додаткове пристовбурних кіл рослини. Можна використати торф, компост для цієї процедури. Цю процедуру краще робити у період стабільного зниження температури;
- Проводимо завчасно підкормку рослин добривами. Зараз відразу уточнюємо, використовувати потрібно не азотні, а саме фосфорно-калійні добрива, або їх ще називають «осінні». Окремо можна виділити категорії комплексних добрив, що мають у своєму складі додаткові набори мікроелементів. Вони посилять імунітет рослини та стійкість до коливань температури.
- При посадці рослини потрібно відразу обирати, по можливості, тихі та затишні місця, без протягів.
Помилка про невчасне укриття рослини
Одна помилка садівників-початківців це занадто раннє укриття рослин. Потрібно виконувати процес поетапно та обираємо «правильні моменти». Спокійно спостерігаємо за температурою повітря, навіть якщо вночі вона опускається до -3 градусів, це не привід починати укриття, слідкуйте за прогнозами. Якщо Ви почнете зарано тоді рослини попріють, якщо пізно – померзнуть. Коли ж починати поговоримо далі.
Найоптимальніші умови для початку укриття рослин на наш погляд, коли денна 0…+1, а вночі -3…-4 градуси. Але погода у нас мінлива, та й коливання можуть бути у ширшому діапазоні. Згадуємо попередній розділ та про важливість поетапного процесу: обрізати, обробити та пригнути до землі, злегка вкрити, і коли уже заморозки будуть стабільними – завершити процес.
Використання одного типу укриття для всіх рослин
На сьогодні садівниками придумані безліч способів укриття рослин на зиму. Кожен щось читає, дивиться відео інших та експериментує. Потрібно враховувати особливості ділянки та самих рослин. Не рекомендується використовувати один і той же матеріал для всіх.
Для прикладу сорти винограду та інжиру можна просто засипати зверху землею та прикрити чимось від розмивання. Хурму, троянди, рододендрони краще вкрити «сухим методом». Для цього встановлюють жорсткий каркас навколо рослини, а зверху натягують будь-який матеріал та присипають зверху шаром утеплювача.
Останнім дуже часто виступає сухе опале листя дерев. Його потрібно підготувати та зібрати заздалегідь, і зберігати у закритому приміщенні або під накриттям. Чудово підійдуть листочки берези, клену та дуба, адже найдовше розкладаються. Наприклад від листя абрикосів, груш та яблуні до середини зими нічого не залишиться та ефекту не буде, адже велика частина заморозків припадає на кінець січня та початок лютого.
Часто використовують хвойний лапник у якості зовнішнього утеплювача. Такою перевагою цього матеріалу буде захист рослин від мишей. Дуже часто вони зимують у таких укриттях, а за їжу стане кора рослин.