Для першої весняної обробки полуниці у різних місцевостях є відповідний час. Все залежить від погодних умов, висоти верхнього шару грунту і, звісно ж, від сорту полуниці. Незмінним лише залишається перелік необхідних заходів по догляду за полуницею. Адже якщо навесні пропустити хоча б один з пунктів плану робіт по догляду за садовою суницею, врожай цієї ягідної культури точно вас не порадує. До того ж полуниця може постраждати від різних шкідників та хвороб. Тому бажано скласти чіткий план робіт та обов’язково дотримуватись його.  

Як правильно доглядати заполуниценю після зими та збільшити врожайність із куща

Як обробляти полуницю після зимового періоду?

Варто наголосити, що перша обробка полуниці має проводитись одразу після того, як зійде перший сніг. Насамперед вам буде потрібно визначити, як перезимували кущики вашої полуниці: чи вони не перемерзли, чи буде необхідність у підсаджуванні нових, і чи потрібно провести лікування старих. Зазвичай такий комплекс заходів проводять в кінці березня або на початку квітня, а в північніших регіонах ― в травні. 

Як тільки сніг повністю зійде і земля почне прогріватись, необхідно буде прибрати вашу полуничну грядку: зняти торішню мульчу(якщо вона у вас є) та повідривати посохлі, згнилі листочки й вусики. А також потрібно обприскати кущики полуниці розчином мідного купоросу.

А якщо ви хочете, щоб полуниця швидше дозріла, можете накрити її агроволокном або спеціальною плівкою, яка захищатиме кущі від температурних коливань та сприятиме швидкому росту. Про це розповімо трохи згодом.

чим підкормити саджанці полуниці навесні

Чим краще підживлювати полуницю

Спеціалісти радять вносити перші добрива під полуницю приблизно в середині квітня, коли листя на кущах лише починають відростати. Саме у цей період кущам цієї ягідної культури потрібен азот, тому акцент у комплексному підживленні потрібно зробити саме на цьому елементі. Для цього ви можете зробити декілька розчинів:

  • 2 склянки корів’яку і 1ст.л. сульфату амонію розбавте у 10 л. води (під кожен кущ по 1 л. цієї суміші);
  • 1 ст. л. нітроамофоски на 10 л. води (на кожен кущ виходить по 0.5 л.);
  • 1 л. курячого посліду або корів’яку на 10 л. води, дати настоятись 3 дні (по 0.5 л. розчину під кожен кущ).

Далі підживлювати полуницю необхідно буде вже коли на ній з’являться перші пуп’янки. Саме в цей період рослина потребує калію. Тому вам потрібно обов’язково зробити такий розчин: 1 ч.л. калійної селітри й 10 л. води та полити по 0.5 л. цього розчину під кожен кущик.

Як правильно доглядати за полуницею до початку цвітіння

Як доглядати за полуницею до того, як вона почне цвісти

Крім поживних речовин, неабияку роль у дозріванні садової полуниці відіграє вологість грунту та доступ повітря. До початку цвітіння полуницю потрібно регулярно поливати, а також раз у 2-3 тижні розпушувати землю навколо неї. Варто також зазначити, що робити цю процедура вперше потрібно під час весняного прибирання на грядці, злегка підгортаючи кущики для стимуляції розвитку додаткового коріння.

Навіть якщо повітря вже достатньо прогрілось і надворі значно потеплішало, ви маєте пам’ятати, що заморозки ще можуть траплятись час від часу. Тому на ніч бажано накривати полуницю спанбондом або ж спеціальною плівкою.

доглядати за саджанцями полуниці під час цвітіння весною

Як доглядати за полуницею під час цвітіння

Цвітіння є досить складним та важливий періодом для всіх рослин, і полуниця не є виключенням. Спеціалісти радять під час цього процесу без особливої потреби не чіпати її. Звісно це не стосується поливу та прибирання бур’яну навколо кущів. Це й надалі потрібно робити. А от з підживленням та обробкою від шкідників доведеться трохи зачекати.

Одразу після цвітіння, а часом і під час нього садова полуниця починає рясно проростати вусиками. Тому якщо ви прагнете отримати хороший врожай та поласувати домашньою полуницею, подібні паростки потрібно регулярно підрізати.    

Якими способами можна захистити полуницю від хвороб та шкідників на участку

Як захистити полуницю від шкідників та різних хвороб

Здебільшого, навесні на кущах полуниці ознаки якихось хвороб чи комах-шкідників непомітні. Проте, якщо подібні проблеми у вас були в минулому році і ви побоюєтесь тієї ж ситуації цьогоріч, обробіть полуницю ще до появи перших пуп’янків.

 Від найбільш розповсюджених шкідників вам стануть у нагоді такі інсектициди, як «Іскра», «Актара», «Танрек» та інші. Також, як профілактичний засіб можете використовувати такі біопрепарати, як «Фітоспорин», «Гліокладин» тощо. Використовувати подібні засоби потрібно чітко за інструкцією і не один раз, а декілька.

Як правильно вирощувати полуницю під агроволокном на участку

Вирощування полуниці під агротекстилем

З кожним роком вирощування садової полуниці під агроволокном стає все популярнішим. Адже використання чорного та білого агротекстилю здатне значно полегшити життя будь-якого садовода.

Агороволокном можна покрити грунт і до посадки полуниці, і після. Звісно ж, перший варіант значно кращий, та й зручніший. Адже кущики полуниці отримують необхідну кількість вологи та підживлення. І що не менш важливо, для усіх садоводів, відсутність бур’яну, який не в змозі пробитись на поверхню. А ще однією з переваг даного методу вирощування полуниці є чисті ягоди, які дозрівають не на грунті, а на агроволокні.

Крім цього, садити полуницю в такий спосіб дуже просто і зручно. Вам потрібно всього лише на обробленому й підживленому грунті розстелити таке полотно, залишивши з боків по 10-15 см. і притиснути його камінням чи дощечками. В самому полотні зробити хрестоподібні прорізи й висадити кущі.

Чим краще мульчувати саджанці полуниці для захисту від бур'янів

Мульчування полуниці навесні

Якщо варіант з агрополотном вам не до вподоби, ви можете мульчувати вашу полуницю матеріалами рослинного походження: соломою, скошеною травою, торфом чи перегноєм. Але варто запам’ятати важливу річ ― майже усі ці матеріали закислюють грунт, а цього полуниця не любить. Тому 2-3 рази на рік необхідно перевіряти pH грунту та регулювати його.

В чому перевага мульчування? Завдяки подібному способу ви зможете збирати чисті ягоди, значно менше поливати й прополювати кущі полуниці.

Посадка саджанців полуниці весною своїми руками
Висадка саджанців полуниці навесні

Висадка полуниці навесні

Найкращий час для того, щоб посадити кущі садової полуниці ― це, звісно, осінь. Але якщо деякі кущики не пережили зиму, навесні їх можна замінити на нові. Хоча плоди молоденькі кущі навряд чи принесуть у цьому сезоні, зате саджанці зміцніють і наступного року порадують вас прекрасним урожаєм.

Також слід враховувати температуру повітря. Вона має бути не нижче 8-10 градусів. Саджанці полуниці повинні бути здоровими (без ознак хвороби) та міцними. За кілька тижнів до посадки потрібно обробити грунт «Фітоспорином». Перед тим, як висаджувати кущики ви маєте добре виробити землю: виполоти від бур’яну та розпушити грунт. Потім розкидати перегній та розрівняти усе граблями. А вже безпосередньо перед самим процесом посадки в ямки потрібно насипати по жмені золи.

Від specialist