Живлення рослин – це необхідний етап догляду за рослинами. Смаки рослин змінюється залежно від пори року. Речовини, які використовувалися навесні та влітку не підходять для осіннього використання.
Ознайомимось детальніше, які саме речовини краще використовувати для осіннього підживленні.
Основні макроелементи живлення
Підживлення азотом, фосфором, та калієм – необхідна складова гарного врожаю. Але щоб отримати позитивні результати від живлення, потрібно знати які саме речовини, в якій кількості, і коли вносити.
Азот – необхідний для весняного підживлення. Він сприяє росту зеленої маси рослин. У великих кількостях його вносять весною, в цей період активної вегетації рослин. Це зазвичай триває до середини липня. А якщо рослини активно ростуть в кінці літа – на початку осені, то вони не зможуть підготуватися до зими. Проте, фраза «середина літа» доволі умовна. Багато в чому терміни залежить від регіону.
Якщо на Півдня України сильні морози починаються в кінці грудня на початку січня, то тут можна вносити азотні добрива до вересня. Рослинам вистачить часу підготуватися до зими. При подібних розрахунках слід врахувати, що в наш час клімат надзвичайно мінливий і інколи сильні морози можливі і на початку листопада, коли їх ніхто не очікує.
Тож краще до серпня закінчити підживлення азотними добривами. Уважно вивчайте склад комплексних добрив на пакуванні, більшість з них містить азот. Добриво, до складу якого входить 15% азоту, не підходить для осіннього живлення, а якщо азоту менш як 10%, добриво можна використовувати, воно не викличе активного росту рослини. В малих кількостях азот потрібен для вироблення хлорофілу.
Найчастіше для осіннього внесення рекомендують фосфорно-калійні добрива
Фосфор – сприяє розвитку кореневої системи. Для однорічних культур його використовують протягом усього сезону, а для багаторічних восени. Фосфор – малорухливий елемент, засвоюється рослинами поступово. Саме він допоможе рослинам гарно перезимувати. Фосфор – необхідний елемент живлення для молодих рослин та саджанців. Саме їм потрібно зміцнювати кореневу систему для подальшого росту та розвитку.
Калій – допомагає яскравому цвітінню декоративних рослин та збільшенню урожайності у плодових та ягідних культур. В такому разі постає питання, рослини квітнуть навесні та влітку навіщо їм калій восени. Калій – підвищує стресостійкість рослин, несприятливі погодних умови – сильні морози, засуха, це фактор стресу, також підвищує стійкість проти захворювань. Гарний врожай та рясне цвітіння можливе лише у здорових рослин.
Для яких культур, які добрива краще підходять
Добрива можуть бути простими – до їх складу входить фосфор, калій, а також складними або комплексними – складаються з багатьох елементів.
До простих добрив належать: Суперфосфат звичайний та Суперфосфат подвійний – це прості фосфорні добрива; до простих калійних – Калімагнезія, Хлористий калій, Сульфат калію, Калійна сіль. Азот вони містять в мінімальних кількостях.
Живлення по культурах
Фруктові дерева, такі як яблуня, груша, абрикос, слива, персик, підживлюють по діаметру при стовбурового кола. Вносять 20 грамів або одну столову ложку суперфосфату та сульфату калію на 1 м2.
Ягідники – малина, ожина, аґрус, смородина, декоративні чагарники, в розрахунку на 1 дорослий кущ внести по 1 столовій ложці суперфосфату та сірчанокислого калію.
Суниця садова – по закінчення збору врожаю (зазвичай це друга половина вересня) вносять 1.5 столової ложки суперфосфату, та 10 г (1⁄2 столової ложки) сульфату калію в розрахунку на 1 м2. Фосфорно-калійні добрива закладають на глибину дрібних корінців. При цьому не допускаючи прямого контакту корінців з хімічними речовинами.
За допомогою осінніх фосфорно-калійних підживлень можна значно підвищити врожайність, смакові якості та зовнішній вигляд будь-яких плодів, подовжити термін їх зберігання, забезпечити хорошу морозостійкість та підвищити стійкість до захворювань.
Мінеральні багатокомпонентні добрива – їх переваги
Для садівників-початківців розібратися в усіх схемах внесення різних добрив доволі складно. Що і коли саме вносити, як визначити 10 г чи 15 г, міряти столовими чи чайними ложками, як визначити норми на одну рослину – заплутатися тут легко.
Щоб спростити собі життя, недосвідченим садівникам краще скористатися комплексними осінніми добривами.
Практично всі чули про амофоску, нітрофоску, нітроамофоску – це давно відомі і до сьогодні найбільш поширені добрива. Розглянемо як визначитися які речовини входять до складу того чи іншого добрива.
Якщо до назви добрива входить слово буквосполучення «фос», то значить в них їхньому складі міститься фосфор, «ка» – калій, «нітро чи «амо» – азот. Буквосполучення «амофос» говорить про присутність азоту та фосфору, без калію; «нітрофоска» містить азот, фосфор, калій. Здавалось би ці добрива не використовують для осіннього внесення, адже до складу входить азот. Розберімося детальніше, адже не все так однозначно. Однорічники, яким не треба зимувати, цілком можна підживити багатокомпонентними азотовмісними добривами.
Напевно, всі хто пробував розводити нітроамофоску в воді, щоб провести рідке підживлення, переконалися, що вона дуже погано розчиняється в воді. Весною це не страшно, адже гранули потраплять до ґрунту і будуть там повільно працювати.
Проте восени, часу для цього не вже немає. Всі корисні речовини повинні засвоїтися максимум за два місяці. Тож потрібні добрива швидкої дії, що дають миттєвий ефект. Вони мають повністю розчинятися в воді і відразу починати діяти. Такі добрива існують. Їх можна придбати в спеціалізованих магазинах.
Чому краще використовувати мінеральні комплексні добрива
Ми пам’ятаємо, що в багатьох комплексних добривах для багаторічників не повинно бути більш як 10 % азоту. Одні з найбільш популярних – це добрива «Осіннє» та «Золота осінь». Гранульовані мінеральні комплексні добрива допоможуть абсолютно любим рослинам відновити сили після літнього сезону. Насичать їх мікро- і макро елементами.ё
До складу таких комплексів зазвичай входить близько 6% азоту, 25% фосфору та 27% калію. Вони надзвичайно прості в застосуванні. В комплекті є мірний стаканчик, яким легко відміряти необхідну кількість речовини. Добриво розсипають по пристовбурному колу, злегка заглиблюючись в ґрунт та зверху поливають водою. Це варто зробити один раз за осінь, і більше не треба нічого виміряти, вичисляти і змішувати.
Якщо когось цікавить питання вартості сучасних багатокомпонентних добрив, то їх ціна практично не відрізняються від простих фосфорно-калійних добрив. При їх використанні, в ґрунт потрапляє величезна кількість різних мікроелементів, і все це займає значно менше часу та сил.
Сьогодні існує безліч способів полегшити важку роботу на присадибній ділянці і зробити її приємною, скористайтесь шансом полегшити собі життя.