Боротьба з багаторічними бур'янами Осінню

Лише серйозно попрацювавши на городі можна отримати гарний, якісний урожай. І ось, коли врожай зібраний, здається, що вже можна було б і відпочити. Але ні, восени, аж до настання сильних холодів город вимагає проведення певних робіт. Багаторічні рослини потрібно обробити від шкідників та вкрити на зиму, щоб їх не пошкодили мороз. І звісно ж, обов’язково зайнятися такою малоприємною роботою, як боротьба з бур’янами.

Цю трудомістку операцію городники виконують упродовж усього сезону. Прибирання грядок від бур’янів, після закінчення збору врожаю – обов’язковий етап догляду за городом. Розглянемо детальніше, чи варто боротися з бур’янами восени.

Причини для знищення восени бур’янів

Бур’яни – це рослини, які не потребують жодного догляду, ростуть за будь-якої погоди, на будь-якому ґрунті, не вимагаючи поливу, навіть там де майже немає сонця.

Забур’янені овочеві грядки, навіть якщо їх удобрити, дадуть менший урожай, ніж просапані. На овочевих грядках з великою кількістю буряну користь від мінеральних добрив становить лише 83%, а на плодово-ягідних і того менше – 40-70 %. Крім того, бур’яни сприяють розмноженню шкідників та різноманітних грибків, а корисні рослини не отримують потрібну кількість сонячного світла, що уповільнює процес фотосинтезу.

Однорічні бур’яни – це простіше, вони загинуть з настанням осені. А багаторічники залишаються і боротися з ними треба регулярно. Найкращий час вивести бур’яни на ділянці – вересень-жовтень. Повзучий пирій, осот, берізка – їх шкідливість та живучість знайомі всім городникам.

Комплексно розв’язувати проблему можна після закінчення збору врожаю. Ділянку можна обробити сильними гербіцидами, вони вже не чинитимуть шкоди культурним рослинам. Крім того, знищення бур’янів восени – економить час весною. Зазвичай бур’яни з’являються швидше ніж висаджені рослини.

Проведення робіт по знищенню буряну восени, дає серйозні шанси, що весною, бур’яни проростуть трішечки пізніше. Якщо перед зимою не прибрати бур’яни, з них висиплеться все насіння, і весняні садово-городні роботи розпочнуться з прополювання.

боротьба із бур'янами Осінню своїми руками, терміни обробки та препарати
Боротьба із бур’янами Осінню своїми руками, терміни обробки та препарати

Терміни проведення робіт боротьби із бур’янами

Найкращий час для видалення шкідливих рослин – до того як вони починають квітнути. При цьому обробляти варто всю територію, включаючи стежки. Найкращий час почати знищення бур’янів – по закінченню збору врожаю.

Ця складна боротьба не розпочинається відразу після закінчення збору врожаю. Вони мають трішки вирости. Особливо важливо це якщо ви плануєте застосовувати хімічні засоби. Адже вони діють на рослини через листя. Перед початком обробки гербіцидами, ґрунт не обробляють, щоб не травмувати коріння бур’янів. Перш ніж проводити обробку, перегляньте прогноз погоди, щоб переконатися, що після обробки декілька днів не буде дощу.

Обробку проводять згідно з інструкцією на пакуванні. обов’язково зверніть увагу на допустимі температурні показники. Деякі гербіциди знижують свою дію при температурі нижче + 10 С, а при нульовій температурі ефекту може взагалі не бути.

Механічне знищення бур’янів

Надійний, роками перевірений спосіб, який потребує багато сил та часу, але все ще найбільш поширений.

Бур’яни видаляють руками з корінням. Зрубують сапою надземну частину – має недолік – якщо довго триматиметься тепла погода, процедуру потрібно буде повторити. Механічним культиватором – знищує рослини разом з корінням.

Застосування гербіцидів проти бур’янів

Гербіциди – це потужний засіб боротьби з бур’янами. Його найзручніше застосовувати восени, після того, як урожай вже зібрано. До найбільш ефективних препаратів відносяться:

Антипирій – використовують для знищення одно та багаторічних злакових. Застосовують в сонячний, безвітряний день при температурі не вище + 25С, під час інтенсивного росту бур’янів. На час обробки рослини повинні достатню кількість зеленої маси, через те, що препарат впливає через листя. Будь-яку обробку ґрунту припиняються за тиждень до внесення препарату. Для більш ефективної дії додати до готового розчину прилипач Тандем. При низьких температурах ефективність препарату значно знижується.

Гербіцид проти бур'янів - Антипирій
Гербіцид проти бур’янів – Антипирій

Ураган Форте – застосовують як на городах, так і в виноградниках та садках. Знищує не лише надземну частину рослини, а й коріння. Вже через 4-5 днів рослина починає жовтіти і повністю гине через дві-три тижні. Для роботи обирають суху, тиху днину. Денна температура має бути не нижче 15 С. Препарат не завдає шкоди бджолам та іншим комахам. Застосовують восени згідно з інструкцією, розводячи засіб в 5 – 10 літрах води, залежно від того наскільки забруднена ділянка.

Гліфовіт екстра – системний гербіцид для ділянок на яких планується посів зернових, соняшника, олійних, овочевих, баштанних культур, картоплі чи кукурудзи. Обробку проводять в теплу, суху погоду. Для роботи використовують лише свіжоприготовлений розчин. Бур’яни на час обробки повинні мати не менше 15 см у висоту. Для особливо зарослих ділянок препарат застосовують в комплексі з засобом Голіаф.

Надзвичайно важливо вчасно знищити бур’яни на ділянках засаджених суницею. Після збору ягід застосовують препарат Мастак, він також підходить для газонних трав. Працюють з гербіцидом в теплу, безвітряну, суху погоду. Протягом 7 – 10 днів до і після внесення засобу, забороняється обробляти ґрунт.

Біологічні способи виведення бур’янів

Гербіциди – дієвий засіб. Проте, не всі готові скористатися сильними хімічними препаратами. Якщо ви противник внесення гербіцидів, то можна з користю використати опале листя. Його розкладають на грядки, де в наступному сезоні заплановано посів культурних рослин. Листя заблокує доступ світла і бур’яни загинуть в темряві. Крім того, опале листя одночасно грає роль добрива. Навесні листя прибирають, ґрунт розпушують, і можна засівати ділянку.

Внесення сидератів проти бур’янів

Засіяти ділянку сидератами – ще один безпечний засіб очищення ділянки від бур’янів. В якості сидератів використовують однорічники, що здатні наростити потужну кореневу систему і разом з тим спушують ґрунт. Існують різні сидерати під певні види бур’янів. Наприклад, проти польової берізки гарно показала себе гірчиця, проти пирію – пшениця або овес. Їх використання позбавляють ділянку від бур’янів на кілька років.

боротьби із бур'янами методом засіювання сидератів
Боротьби із бур’янами методом засіювання сидератів

Сидерати не чіпають до травня, даючи їм змогу наростити густу зелену масу. Для овочів що висаджуються рано весною, таких як салат чи цибуля, допускається осіннє висівання сидератів. Перед висадкою овочевих культур підрізають сидерати, місця майбутніх рядочків овочевих культур, прополюють, та висівають насіння.

Для осіннього внесення підійде будь-який вид сидератів – конюшина, гречка, бобові – сочевицю, сою, люпин, та ін. При цьому не слід забувати про сівозміну, не чергувати споріднені культури. Вище перечисленні сидерати мають гарні показники морозостійкості. Для покращення фізичних показників ґрунту використовують пшеницю чи жито.

Плюси використання сидератів:

  • насичують ґрунт корисними мікроелементами, тим самим зменшуючи потреби внесення міндобрив;
  • відновлюють структуру;
  • зменшують кислотність ґрунту;
  • покращують його структуру;
  • пригнічують ріст бур’янів, різноманітних збудників хвороб.
боротьби із бур'янами народні методи
боротьби із бур’янами народні методи

Народні методи боротьби із бур’янами

Не варто забувати й про використання народних методів боротьби з бур’янами. Багато хто відноситься до них скептично. А дехто використовує регулярно і результатом цілком задоволений. Наводимо на ваш розсуд деякі популярні поради, вирішуйте, використовувати чи ні.

  1. Сода – засіб який є практично в будь-якому будинку. Міцний содовий розчин пригнічує розростання бур’янів, якщо оббризкати ним скупчення бур’янів.
  2. Сіль – просто посипати ґрунт сухою сіллю у великих кількостях. Вона вбирається ґрунтом і знищує кореневу систему бур’янів. Проте, на такій ділянці овочі будуть рости погано, краще використовувати цей засіб на садових доріжках.
  3. Оцет – використовують оцтовий розчин у співвідношенні 1:1 з водою з додаванням 2 чайних ложок засобу для миття посуду та пакетика лимонної кислоти. Таким засобом обприскують бур’яни.
  4. Окріп – заливають ним бур’яни.
  5. Господарське мило – натерти на тертці додати солі та оцту в рівних пропорціях і використовувати для обприскування бур’янів.
  6. Горілка – 30 грамів горілки, пару крапель засобу для миття посуду і дві чашки води – вийде дієвий засіб для обробітку грядок.

Кожен городник гарно знайомий зі своїми найсерйознішими ворогами – грибками, шкідниками та бур’янами. Лише вам вирішувати, як і чим обробляти землю. Багато в чому на рішення вплине те, які саме бур’яни ростуть на ділянці, в якій кількості, погодні умови регіону, які саме культурні рослини будуть висаджуватися весною.

Всі способи мають свої переваги та недоліки. Можна обрати якийсь один варіант, застосовувати всі способи по черзі, чи комплексно. Проте, грядки без єдиної бур’янини – це не найкраще рішення для культурних рослин. Деякі бур’яни слід залишити в обмеженій кількості – вони захистять овочеві кущі від сонця, а також є своєрідними показниками кислотності ґрунту. На нейтральних ґрунтах добре росте кропива та лобода, на кислих – подорожник, верес.

Головний висновок – боротися з бур’яном восени необхідно, при цьому можна застосовувати будь-які методи. Адже врожай вже зібраний і жоден спосіб не зможе нашкодити культурним рослинам.

Від specialist