У фенологів та агрономів жовтень вважається місяцем саду. Ваблять перехожого рум’янощокі яблука, кораловий бісер шипшин. Зосереджену тишу порушує золотий феєрверк опадаючого листя. Та не тільки терпкуватий шарм згасаючого літа помічає уважне око досвідченого садівника. Й
ого погляд уловлює безліч невідкладних справ, які неодмінно треба зробити, аби сад у зимову пору увійшов доглянутим і захищеним. Звичайно, кліматичні та погодні умови в кожному регіоні чи навіть місцевості диктують свої терміни проведення певного виду осінніх польових робіт. Але мінлива жовтнева погода змушує садівників бути насторожі. Хотілося б нагадати про найбільш важливі справи.
Вологозарядний полив
Для того, щоб дерева та чагарники підготовленими ввійшли в складний для них зимовий період, потрібно їх забезпечити достатньою кількістю вологи, здійснити вологозарядний полив. Його проводять якомога ближче до настання моменту промерзання ґрунту.
Мета цієї процедури – максимальне насичення водою земляного кому навколо кореня. Щедро политій кореневій системі легше втримувати тепло. Вологозарядний полив компенсує втрати вологи рослиною в період росту та плодоношення, вбереже її від вимерзання загалом і квіткових бруньок на дереві зокрема.
Поливаючи дерево чи кущ, потрібно домогтися, щоб вода потрапляла саме до кореневої системи, а не розтікалась довкола. Тільки тоді рослина не відчуватиме спраги взимку і дасть хороший урожай наступного року.
Побілка дерев
Побілку дерев частина садівників вважає весняною процедурою. Але така думка помилкова. Куди більше користі принесе осіння побілка саду. Адже її основна функція – це захист дерев і кущів у зимово-весняний період. Традиційно для обробки стовбурів та скелетних гілок використовується суспензія з вапна. Вона спроможна забезпечити короткотривалий естетичний ефект, надати ділянці доглянутого вигляду, але не більше того. Суміш швидко змиється затяжними осінніми дощами.
Та й достатнім бактерицидним ефектом вона не володіє. Краще використати водоемульсійну фарбу світлих відтінків. Вона чіпкіше вхопиться за кору дерев і відбиватиме інтенсивне проміння яскравого весняного сонця. В пригоді стане і традиційна, перевірена роками суміш води, вапна, глини та мідного купоросу у співвідношенні 10:3:1:0,3.
Сьогодні садівники в своєму розпорядженні мають цілий арсенал промислових комплексних садових фарб. До їх складу входять глина, мідний та/або залізний купорос, сірка, акрилова суспензія, клей. Вони надійно тримаються на корі дерев, не оббиваються опадами і зможуть врятувати сад від морозобоїн та сонячних опіків. Суміші дещо відрізняються набором інгредієнтів, що дозволяє підібрати найбільш вдалу в кожному конкретному випадку. Адже та, якою обробляють молоді дерева з ніжною гладенькою корою, не допоможе старшим.
Значно простіший, але не менш ефективний варіант захисту стовбурів та скелетних гілок – обмотування їх агроволокном чи садовим бинтом білого кольору. Таким чином вдається вберегти дерева і від нашестя гризунів, і від термічних пошкоджень навесні.
Мульчування пристовбурних кіл
Наслідком неправильно організованого, неякісного поливу в період активної вегетації дерев та кущів є галуження коренів у верхніх шарах ґрунту. Великі морози в малосніжні зими стануть серйозним випробуванням для таких кореневих систем. По мірі підмерзання ґрунту вони будуть пошкоджуватися, а то й зовсім гинути. Втрата частини коренів поведе за собою загибель всієї рослини, якщо вона молода, або затримку в рості, низький приріст та невисокий урожай дорослих дерев.
Витримати натиск холодів допоможе саду ретельне мульчування. В якості матеріалів для цього агроприйому можна застосувати скошені бур’яни, солому, кору, прив’яле листя, перепрілу стружку. Їх розміщують навколо стовбура, формуючи шар висотою 5-8 см. Але варто врахувати, що в такому середовищі залюбки гніздитимуться дрібні гризуни. Вони охоче поласують соковитою корою жителів вашого саду. Досвідчені садівники віддають перевагу мульчуванню торфом або хвоєю. Тільки збирати її потрібно в суху погоду.
Укриття на зиму
В ландшафтному дизайні все більше використовуються рослини, що потребують додаткового укриття в зимовий період. Троянди, рододендрони, гортензії, клематиси з весни аж до пізньої осені комфортно почувають себе в відкритому ґрунті без будь-якого укриття. Але з настанням холодів потрібно потурбуватися про надійний затишок для цих кущів.
Звичайно, в жовтні укутувати їх ще зарано. А от підготувати необхідні матеріали саме час. Температура цієї пори нестабільна і заморозки можуть підкрастися неочікувано. Аби без зайвих клопотів і за короткий час спорудити захисний «саркофаг», доцільно вже тепер підібрати укривні матеріали потрібних розмірів і щільності, встановити каркаси чи опорні дуги навколо тих рослин, які потребують додаткового утеплення.
Швидше, зручніше і ефективніше накривати кілька кущів разом, а не кожен окремо. Тим, хто традиційно використовує для такої процедури гілки хвойних дерев, саме час їх заготовляти.
Теплолюбні рослини в контейнерах
Ще один об’єкт, що потребує підготовки до зими – теплолюбні рослини, які вирощувалися в контейнерах. Зимувати їм доводиться в малокомфортних умовах, найчастіше в підвалах. Перш ніж перенести рослини в сховище, з них треба обірвати все листя.
В підвальних приміщеннях задушливо, висока вологість і порівняно низькі температури. Аби рослини вдало перезимували, їх не можна на тривалий час залишати без догляду. Періодично контейнери потрібно ретельно оглядати, а субстрат зволожувати хоча б раз на місяць. Допустима температура в місцях зимівлі – 0-8ºС.
Обрізка дерев та чагарників
Сад вимагає догляду впродовж всього року. Коли і що з ним робити, він підказує сам. В час, коли дерева готуються до зимового сну – змінюють забарвлення та скидають листя, – можна проводити осінню обрізку саду. Видаляють пошкоджені, вражені хворобами, засохлі гілки. Щоб зменшити навантаження на крону під час сильних снігопадів, розріджують занадто загущені її частини. Раневі поверхні обов’язково дезінфікують, а саму рану закривають. Обрізку проводять за плюсових температур.
Викорінююче обприскування
Відчутно поріділи верхів’я кущів та дерев, клаптиковою ковдрою впало на землю пожухле листя, оголивши зажурене віття. Щільнішими, більш міцними стали черепашки бруньок. Саме час для обробки саду інсектицидами та фунгіцидами. Розчин з більшою вірогідністю досягне кори, адже листя не перешкоджатиме розпилюванню.
Ще однією перевагою хімічної обробки дерев восени є можливість застосувати більш концентрований розчин. Рослини в передзим’я перебувають в стані спокою і нанесену суміш в свої обмінні процеси не включатимуть. Для обприскування цілком підійдуть розчини карбаміду (сечовини) до 7%, залізного купоросу до 5%, мідного купоросу до 3%, бордоської рідини – 3%. За необхідності їх можна компонувати.
Пересадка та посадка дерев
Жовтень – сприятлива пора для пересадки та висадки нових дерев і кущів. Щоправда, робити це потрібно щонайменше за місяць до морозів. Восени гарно приживаються всі листопадники. Саджанці не потерпають від палючого сонця, високих температур, недостатньої кількості вологи, посиленої транспірації. Розбивка чи розширення саду – справа не проста.
Розміщення дерев обмірковують заздалегідь. Посадкові ямки готують теж завчасно, хоча б за місяць до висадки дерев. У викопану ямку засипають родючу ґрунтосуміш, додають необхідні добрива. Якщо це зробити за 4-6 тижнів, то субстрат вляжеться, осяде і не потягне за собою занурений у нього саджанець. Коренева шийка залишиться на рівні ґрунту, що сприятиме формуванню здорової рослини.
Розмноження рослин
Середина осені гарно підходить для розмноження кущів та напівкущів. Багато декоративних чагарників краще формують коріння саме у прохолодному ґрунті. Лаванда, жимолость, бересклет легко розмножуються відводками. Щоб збільшити кількість тієї чи іншої з перерахованих рослин, потрібно її гілочку нахилити близько до землі, пришпилити та присипати ґрунтом. Залишається гарно полити та чекати на вкорінення.
Для розмноження декоративних, плодово-ягідних, багаторічних рослин можна використати матеріал обрізки. Здорові живці висаджують у контейнери, накривають прозорим водонепроникним матеріалом і розміщують на гарно освітленому підвіконні. Подальший догляд за підготовленим таким чином посадковим матеріалом полягає в систематичному поливі.
Підстригання живоплотів
Акуратний, доглянутий живопліт надасть привабливості та вишуканості кожному обійстю. Перед першими морозами чагарники і хвойних, і листяних порід підстригають останній раз. Оскільки вегетація припинилась, створену форму кущі зберігатимуть цілу зиму. Плетистим чагарникам і ліанам втриматися на колючих зимових вітрах допоможе надійна фіксація на опорах. Не зайвим буде перевірити і міцність самих опор: в заметілі й снігопади навантаження на ці конструкції суттєво збільшиться.
Збирання насіння
Восени достигає насіння більшості дерев та кущів, як плодових, так і декоративних. Зібравши та висіявши його, можна істотно збільшити кількість насаджень на присадибній ділянці. Щоправда, цей спосіб більше підходить для озеленення дикорослими формами: насіннєве розмноження зберігає і передає ознаки виду, але не сорту. Висіявши липи, клени, берези, калину, горобину під зиму в підготовлені грядки, навесні можна одержати молоденькі сіянці. Якщо ж висіяти насіння плодових дерев, то одержимо багатий, потужний, адаптований до конкретних ґрунтово-кліматичних умов, матеріал (підщепи) для щеплення бажаними цінними сортами. Насіння дерев та кущів помірних широт вимагає стратифікації. Її замінює перебування насінин у холодному мерзлому ґрунті в зимовий період.
Роботи в жовтні у квітнику
Видалення зав’ялих суцвіть
Жовтневі квітники за своїм різнобарв’ям і вишуканістю не поступаються літнім. Щедро віддають людям всі барви веселки квітуючі айстри, виглядають з-за парканів кошлаті шапки жоржин, розливаються сріблясті ріки сумовито-терпких хризантем. Хочеться, щоб осіння мелодія клумб і рабаток звучала якомога довше. Тому й слідкують за своєчасним видаленням тих суцвіть, що відквітували. Інакше вони почнуть формувати насіння, а кількість нових квіток зменшиться. Після припинення цвітіння багаторічники розділяють кожен на кілька кущів, пересаджують. Рекомендується проводити процедуру раз на 2-3 роки. Бульби жоржин і канн не залишають зимувати в землі. Їх викопують після перших заморозків. Не витримують випробування холодом і цибулини гладіолусів. Їх викопують та забирають на зберігання через місяць-півтора після відцвітання.
Посів квітів
Традиційно вважається, що осіння пора – це пора збору врожаю, підведення підсумків та завершення чергового сезону польових робіт. Але така думка є помилковою. Зокрема через те, що в середині осені можна здійснювати підзимовий посів багатьох культур. Так, на квітниках висівають холодостійкі календулу, маки, волошки, айстри, алісум, портулак, запашний горошок, космею.
Роблять це, коли ґрунт схопиться легеньким морозцем, але борозенки готують заздалегідь. Посів проводять одразу на постійне місце. В другій декаді жовтня можна висіяти і дельфініум, рудбекію та інші багаторічники, які потребують стратифікації. Тоді насіння дасть ранні, дружні, сильні сходи. Рослини розквітнуть на 2-3 тижні швидше, ніж ті, що сіялись навесні. В новому сезоні відразу стане помітним вдале завершення сезону попереднього.
В цей період висаджують цибулькові – тюльпани, гіацинти, та кореневищні – садову конвалію.
Роботи в жовтні на городі
Посів на городі
Серед овочевих та зелених культур також є ті, що не бояться низьких температур. Кріп, морква, шпинат, петрушка, пастернак, редис, посіяні восени, успішно перезимують під листяною ковдрою і стануть неоціненним джерелом вітамінів та мікроелементів ранньою весною. Якщо потурбуватись про надійне укриття посівів, то можна поекспериментувати і з теплолюбними культурами: цукіні, кабачками, патисонами, гарбузами.
Підготовка ґрунту
Рослини самі проводять величезну роботу щодо поліпшення структури ґрунту, його біохімічних властивостей, активізації мікрофлори. Осінній обробіток ґрунту вимагає обережності та грамотного підходу. Та агротехніка, що застосовується на глинистих ґрунтах, погіршить стан піщаних ділянок. Основні напрямки роботи на городах – це затримання вологи та поповнення землі поживними комплексами. Важкі ґрунти рекомендують перекопати чи переорати, для легких же така процедура небажана. Якщо планується весняна висадка дерев та чагарників, то варто вже тепер підготувати посадочні ямки.
Ошатний і доглянутий сад – мета і мрія кожного садівника. Коли ж, як не восени, навести в ньому порядок: прибрати однорічники, падалицю, пошкоджені частини рослин, опале листя. Але слід правильно і екологічно грамотно утилізувати відходи. Найбільш доречний спосіб – закласти нову компостну яму.
Отже, жовтень – це фінішна пряма сезону. А «…кожен фініш – це, по суті, старт…», і зусилля, які доклали садівники, готуючи свої ділянки до зими, сторицею окупляться наступного року.