Перець – бажана культура на городах та присадибних ділянках. Високі смакові якості, привабливий зовнішній вигляд, багатий вітамінний склад підняли його на верхні сходинки в рейтингу овочевих культур. Але відомий перець не тільки своїми перевагами, а й примхливим та вразливим характером. Він вимогливий до агротехніки вирощування і хворобливо реагує на її порушення.
Зі всіх пасльонових ця культура найбільш клопітна. І все ж, якщо керуватись принципом, що терпіння і праця неодмінно приведуть до успіху, то одержати високий урожай з самостійно вирощеної розсади перцю ще й як можливо. Проте варто дослухатись до порад агрономів та городників-практиків.
Запорукою багатого врожаю є своєчасний і правильний посів перцю на розсаду та дотримання правил вирощування на всіх етапах вегетації та плодоношення.
Як визначитися з терміном посіву перцю на розсаду?
Особливістю цієї культури є великий часовий проміжок від появи сходів до початку достигання плодів. Перші перчини можна буде скуштувати лише через 5-5,5 місяців після висівання насіння. Вибираючи термін посіву, беруть до уваги подальший спосіб вирощування розсади:
- в теплицях з обігрівом;
- в теплицях без обігріву;
- з пікіруванням;
- без пікірування.
Розсаду висаджують через 60-80 днів після появи сходів. Вони ж з’являються через 7-10 днів після висівання насіння. На основі сказаного нескладно розрахувати, коли ж варто висівати перець на розсаду. Якщо його чекає вирощування в теплицях, то це середина лютого, якщо ж безпосередньо на грядках – перша декада березня. Хочеться віддати належне селекційній роботі в напрямку створення сортової різноманітності цієї культури. Сорти дещо відрізняються інтенсивністю росту і розвитку. Це також необхідно враховувати, починаючи роботу з посівним матеріалом.
Підготовка насіння перцю до посіву
Здорові рослини, спроможні дати належний урожай, можуть сформуватися тільки з повноцінного, якісного насіння. Тому починати вирощування розсади слід з ретельного відбору посівного матеріалу. Відкидають пошкоджені, плюсклі, деформовані насінини. Решту обробляють одним з фунгіцидів. Можна використати будь-який, наприклад, «Максим», «Фітоспорин-М», «Вітарос» (згідно інструкції). Гарний вплив на посівний матеріал справляє Епін. Розчин готують з розрахунку 1-2 краплі препарату на 100 мл води. Насіння залишають у ньому на 12 годин.
? Також цікаво прочитати статтю ? Підживлення огірків літом для гарного росту та врожаю
Можна скористатися і традиційним перевіреним методом – насичено-рожевим розчином калій перманганату (марганцівки). Насіння опускають в нього на 20-30 хвилин, а потім промивають. Для зручності перед обробкою його поміщають в мішечки з марлі чи тонкої натуральної тканини.
Намочене та протравлене насіння розкладають на вологій тканині. Слідкують, щоб воно не пересихало. Для цього використовують ще один шар зволоженої тканини, ним накривають насіння. Півтора-два тижні підтримують температуру 25 ͦС. Перець – рослина тепло- і вологолюбна, відхилення від оптимальних показників цих параметрів призупиняє проростання насіння і розвиток рослини взагалі.
? Також цікаво прочитати статтю ? Підживлення огірків літом для гарного росту та врожаю
Якщо ж агротехніка не порушена, то незабаром (на 10-14 день) насінинки проклюнуться, тобто піде в ріст зародковий корінець. Саме час перейти до висівання насіння. Проґавити цей момент означає зіпсувати всю справу. Адже корінці надзвичайно крихкі, хворобливо переносять найменший дотик, тому не можна допускати збільшення їхніх розмірів поза ґрунтом.
Підготовка субстрату для висадки розсади перцю
За той час, поки насіння проростає, готують ґрунтову суміш. Її основою виступають перегній і торф, взяті в однакових пропорціях. Додатковими компонентами є дернова земля, крупнозернистий пісок. Практики радять додати збалансоване комплексне мінеральне добриво. Від використання органічних краще відмовитись.
Вони сприяють більш активному і швидкому росту надземної частини, а коренева система при цьому відстає у формуванні. Перець схильний до грибкових захворювань. Аби попередити поширення кореневої гнилі, ґрунт знезаражують. Найпоширенішими способами є прожарювання в духовці, обробка окропом чи розчином марганцівки. Добриво до ґрунту додають після його обробки.
Висівання перцю на розсаду
Ємкість, в яку висіватимуть перець, попередньо також дезинфікують. Найпростіший спосіб – обробити посудину розчином марганцівки. Контейнери чи касети заповнюють підготовленою ґрунтосумішшю, не досипаючи до верху. Її злегка утрамбовують, слідкують, щоб край посудини на 1,5-2 см піднімався над поверхнею ґрунту. Потім обережно пінцетом викладають кожну насінину, дотримуючись відстані 1,5-2 см.
Якщо посіяти густіше, сіянці притінятимуть один одного, витягуватимуться в боротьбі за світло. Насіння акуратно та рівномірно присипають ґрунтом, заповнюючи посудину майже до верху, ще раз утрамбовують і поливають. Для цього використовують поливальницю з отворами малого діаметра або сито, щоб уникнути вимивання зернят. Треба уникати пересихання ґрунту.
Найкращий спосіб забезпечити потрібну вологість субстрату – поставити контейнер в імпровізований парник: помістити в прозорий пакет або накрити склом. Насіння проростає при 25 ͦС. Бажано в кожен контейнер поставити етикетку з назвою сорту.
З появою сходів посіви переносять в більш прохолодне (t = 15-17 ͦC), але гарно освітлене місце. Подальший догляд полягає в своєчасному поливі, обов’язково теплою водою, і рівномірному освітленні сіянців. Перець – культура довгого світлового дня. Формування здорової розсади відбудеться за умови 12-13-годинного її освітлення. Лютневий день занадто короткий, тому доведеться скористатися фітолампою.
Пікіровка розсади перцю
Приблизно через місяць після висівання насіння перець доростає до фази двох-чотирьох справжніх листочків. Це найсприятливіший вік для пікіровки. Найвідповідальнішим моментом в цьому процесі є збереження цілісності кореневої системи. Рослина не повинна відчувати, що її потурбували і перенесли на інший субстрат.
Заздалегідь варто потурбуватися про ємкості для пересадки. Їх об’єм має становити 100-150 мл. Тоді коренева система перчин повністю зможе засвоїти ґрунтовий ком, що зменшить ризик пошкодження гнилями. Горщики заповнюють ґрунтовою сумішшю і проробляють отвори таких розмірів, що відповідають розмірам кореневої системи разом із земляною грудочкою. Ці корінці мають розташовуватися вільно, не загинаючись.
Перед пікіровкою розсаду гарно проливають і дають стекти надлишку води. Після цього кожну рослинку обережно обкопують лопаткою, намагаючись зберегти неушкодженим корінь та ту частинку субстрату, що ним освоєна. Аби не пошкодити стебло, сіянці краще переносити, тримаючи їх за верхню частину стебла, якомога ближче до листків. Заглиблювати розпікірувані рослинки можна не більше, ніж на 5 мм, а краще не робити цього зовсім і присипати землею тільки на ту висоту, до якої вони були посаджені в загальному контейнері. Субстрат злегка ущільнюють.
Далі слід полити незначною кількістю води. Ця процедура прискорить зчеплення корінців з новою ґрунтосумішшю. Розсаду розташовують в теплому світлому місці. При температурі 13 ͦС вегетація цих рослин припиняється. Оптимальними вважаються показники 18-20 ͦС. В перші після пересадки дні рослини захищають від надмірної кількості світла. Індикатором правильної пересадки є хороший тургор листків вже на наступний день після пікіровки. Порушення агротехніки цього прийому призводить до зниження потенціалу рослин, їх врожайності.
В довідковій літературі можна зустріти рекомендації щодо пікіровки перцю в більш ранній період – в фазі сім’ядольних листків і з глибшим зануренням. Тоді рослини краще приживаються. Але в домашніх умовах важко створити мікроклімат для формування в розпікіруваних в такий спосіб рослин міцного підсім’ядольного коліна.
Коли та як підживлювати розсаду перцю
Незважаючи на повільні темпи росту і розвитку, розсада перцю потребує внесення у ґрунт поживних речовин. Перше внесення добрив проводять через два тижні після пікіровки. Краще використати рідке підживлення готовими препаратами для цієї культури (Агрікола, Фертіка, Люкс). Суміш вноситься одночасно з поливом, важливо уникати її потрапляння на листки. Якщо є можливість повторної пересадки перцю в горщики більшого об’єму, то в субстрат додають 1 столову ложку подвійного суперфосфату, 0,5 склянки деревного попелу на кожне відро ґрунту.
Повторне підживлення проводять через два тижні після першого.
Щоб вберегти розсаду від стресу в період висадки у відкритий ґрунт, незадовго до цього її починають загартовувати: виносять на свіже повітря. Але розташовувати контейнери потрібно в місцях, захищених від протягів і прямих сонячних променів.
Висадка у відкритий ґрунт перцю
З висадкою перцю у відкритий ґрунт не варто поспішати. Земля має гарно прогрітися, до температури щонайменше 15 ͦС, а температура повітря досягти 18 ͦС. Грядку вибирають з легкими, поживними, гарно дренованими ґрунтами. Якщо земля глиниста, важка, то вносять торф і перегній. Ділянку перекопують на штик лопати, розрівнюють, щоб не було нахилів на заглибин.
Розсаду висаджують квадратно-гніздовим способом, 50х50 см або 50х60 см. Лунку роблять такої глибини, щоб коренева шийка рослини залишалась на рівні з землею. В кожну ямку додають по столовій ложці мінерального добрива з повним комплексом макроелементів (N, P, K), ретельно перемішують його з землею.
Розсада перцю готова до висадки у відкритий ґрунт на стадії бутонізації. До цього часу коренева система встигає повністю засвоїти субстрат тієї ємкості, де вона росла. Тому дістати рослину з горщика, не пошкодивши корінців, не складає труднощів. Це буде зробити легше, попередньо зволоживши субстрат та злегка обтиснувши контейнер.
Саджанець опускають у лунку і присипають землею так, щоб більша частина коренів опинилась під ґрунтом. Щедро поливають рослинки – до 5 л на кожну. Після того, як вода ввійде в землю, лунку засипають до верху. Щоб зменшити інтенсивність випаровування вологи з поверхні ґрунту, посадки мульчують торфом. Якщо кущики гарно сформовані, їх варто підв’язати до опори. Висаджені рослини оберігають від холодів в нічний час. Для перцю температура 13-14 ͦ С вже виходить за рамки комфортної. При таких показниках рослини вже потребують укриття агроволокном.
Оптимальні умови для вирощування перцю у відкритому ґрунті
- Кислотність ґрунту – слабокислий, до нейтрального (рН 6-6,6).
- Температура – 21-28 ͦС.
- Світло – 14-тигодинний світловий день.
- Режим поливу – регулярний, рясний; не допускати пересушування та перезволоження та застою води.
- Підживлення – раз на два тижні, з обережністю використовувати азотні мінеральні добрива, віддавати перевагу фосфорним та калійним.
Основними шкідниками та хворобами перцю є фузаріоз, мучнистий червець, тля, чорна ніжка.
Рівномірний розвиток без стресів та різкої зміни умов, дотримання агротехніки на всіх етапах вегетації і плодоношення перцю – запорука успішного вирощування і високої врожайності цієї культури.