Як посадити Фундук своїми руками

Як правильно посадити фундук? Відповімо саме на це питання у даній статті. Не буде секретом, що фундук або ліщина, є однією із найперспективніших культур для вирощування в Україні. Пояснюється це простотою у вирощуванні даної культури, відносно не високою вартістю посадкового матеріалу, один кущ може рости на місці до 10 років.

Вартість готового продукту на ринку може сягати від 300 до 400 гривень за кілограм чищених горіхів. Середня врожайність куща фундука 5-7 кг, але все залежить від сорту. Ну і загальні рекомендації по посадці саджанці фундука, догляду дамо далі у статті.

Як посадити саджанці фундука правильно
Як правильно посадити саджанці фундука своїми руками

Чому вирощувати фундук потрібно та корисно?

Напевно багато із нас куштували горішки ліщини у себе в саду або знайшовши кілька кущиків у лісі. Плоди фундука значно переважають у розмірах та за поживними властивостями. Садівниками уже не одноразово було доведено, якщо «переселити» лісову ліщину до саду, надати їй належний догляд, то і плоди не будуть поступатись. Наразі мова саме про посадку фундука, але ці рекомендації підходять для ліщини.

Користь для здоров’я людини. Його плоди рекомендують споживати всім віковим групам. Його плоди мають у своєму складі понад 20 видів амінокислот, які забезпечують нормальне функціонування організму. Використовувати для лікування можна не лише плоди, але й шкарлупу, листочки фундука.

Немає потреби у спеціальних ґрунтах. Саджанці фундука можна посадити на ділянках із нерівномірним рельєфом (не рівною площею). Підходять звичайні чорноземи сірі лісові ґрунти ,темно-каштанові супіщаного та суглинкового механічного складу.

Зберігання врожаю. Плоди фундука можуть зберігатись без особливих для цього умов протягом довгого періоду часу не втрачаючи своїх корисних властивостей. Залучати додаткове професійне обладнання непотрібно.

Висока врожайність фундука. Ми вже писали вище, що із одного повноцінно куща можна отримати 5-7 кг плодів за сезон. Якщо посадити до 5-6 кущів, тоді сім’я може забезпечити себе врожаєм на всю зиму. Із 10 кущів вже можна отримати непоганий дохід, орієнтовно 10-15 тисяч гривень на роздрібному ринку. Про перспективи бізнесу на вирощуванні фундука розповімо у наступній статті.

Період посадки саджанців фундука в Україні
Період посадки саджанців фундука в Україні

Період посадки саджанців Фундука

Відносно термінів посадки фундука є багато думок із різних джерел. Варто сказати, що клімат на території України вже трохи змінився із 80-тих років, тому посадку вже успішно виконують осінню та весною.

На території східних та південних областей рекомендується осіння посадка фундука. На території західних областей та центра можна садити весною та осінню. Саджанці фундука дуже рано прокидаються та «йдуть у ріст», тому весною дуже складно вгадати період, щоб земля достатньо прогрілась та рослини почали розвиток.

Відносно віку саджанців фундука для посадки. Використовувати рослини, що старше одного року вегетації краще всередині жовтня, коли розвиток уповільнюється та припиняється сокорух. Молоді рослини, які були відділені від маточного кореня краще садити із середини вересня, тоді часу вдосталь для приживання на новому місці.

Саджанці фундука. Як посадити саджанці фундука правильно інструкція
Саджанці фундука та посадка

Як правильно посадити Фундук

Розраховуйте, що саджанці фундука значно розширяться у кроні, тому оптимальним варіантом відстані між рослинами 4-5 метрів, міжряддя – до 6 метрів. Існують варіанти формування живої огорожі із цієї рослини, тоді відстань зменшують до 2-3 метрів.

Краще використати для посадки мінімум 3 кущі фундуку із можливістю перезапилення, це покращить врожайність. При закладенні великої плантації фундука можна посадити на 8-10 рядів одну просту дику ліщину.

Посадкову яму для саджанців фундуку потрібно робити розміром 70х70х70 см (все ж орієнтуйтесь на розмір кореневої системи та вік). Попередньо можна вносити до 15 кілограмів перегною, 200 грамів подвійного суперфосфату та 70 г фосфату калію. Часто використовують лише до 100 грамів органічно-мінеральних добрив із довгих термінів дії.

Правильна посадка саджанців фундука своїми руками

Кореневу систему рослини замочують у водно-глиняному розчині. Вставляють рослину вертикально, засипають та злегка трамбують. Коренева шийка має бути на рівні землі або вище на 2-3 сантиметри. Навколо стовбура можна зробити канавку, що вода при поливі не розтікалась. Проливаємо щедро рослину (10-15 л). Площу мульчують сухою травою, торфом тощо.

Збираємо врожай фундука

Дозрівання фундука припадає на кінець серпня або початок вересня. Стиглість можна визначити за станом обгортки: коли вона жовтіє або набуває бурого відтінку, плоди тоді із легкістю виймаються. Збирають врожай вручну або струшуючи кущі. Горішки розкладають у сухому та добре провітреному приміщенні де вони висихають (можна просто на сонце). Далі їх очищують від шкарлупи та дають ще раз підсушитись. Готові плоди можуть зберігатись до кількох років.

Догляд за саджанцями Фундука

Доглядати за рослинами потрібно постійно: проводити прополювання від бур’янів, підживлення добривами, обробку від шкідників (можна і профілактичну). Грунт навколо стовбуру рихлять на 10-15 см вглиб, після знову мульчують торфом, сухою травою тощо.

Важливо організувати хороший полив. У засушливі періоди літа потрібно виділяти до 10 літрів води на один кущ фундука. Дуже важливо це у період цвітіння та формування врожаю.

Обрізку кущів фундука проводять пізньої осені. Дуже важливо розумітись та не пропускати формуючу обрізку, це дозволить проріджувати кущ, повноцінно дозрівати всьому врожаю. Врахуйте, фундук починає плодоносити із 4 року вегетації. Вирізають гілки всередині рослини, збільшуючи освітлення та провітрювання куща. Лишають за основу 8-10 пагонів, що і формують крону.

Надалі обрізка куща фундука буде включати видалення старих, лишніх та слабких пагонів. Проводять очистку із 5-6 року. Омолоджуючу обрізку проводять на 15 рік вегетації, це дозволить втримати врожайність та розмір плодів на початковому рівні. Кожного року зрізають по 2-3 страх пагони якомога ближче до землі, а молоді підрізають та формують.

Хвороби та шкідники фундука

Не буде лишнім згадати поширені захворювання та шкідники фундука, які будуть загрожувати у процесі вирощування та території України.

Головним шкідником вважають Горіхового довгоносика. Дуже часто садівники помічають, при вирощуванні фундука, описання плодів із куща та зараження личинками (червивість). Все це є результатом життєдіяльності цього створіння.

Шкідники фундука та бородьба. Препарати від шкідників фундука. Горіховий довгоносик
Горіховий довгоносик – шкідник фундук №1

Дорослі особини виглядають як маленькі жучки із довгими хоботками. Самка може прогризати шкарлупку плоду та відкладає яйця у них. Личинки, що вилупились, починають харчуватись всередині плоду та цим дуже шкодять.

Рекомендуємо іншу статтю автора: Як посадити Хурму: особливості, підготовка, догляд, врожайність

Найефективнішим методом боротьби із горіховим довгоносиком буде обробка саду двічі на сезон системними препаратами (інсектицидами): Енжіо, Актара, Катіпсо тощо. Починають із травня до появи жуків та у момент формування горіха, коли ж загроза відкладання личинок.

Іншим шкідником можна назвати Фундукового вусача. Дане створіння буде шкодити самим пагонам рослини. Вони будуть всихати, бо личинки відкладаються саме у них. Краще обрізати заражені частини та спалити їх.

Борошниста роса на рослині Фундука
Борошниста роса на рослині Фундука

Борошниста роса – одне із найбільш розповсюджених грибкових захворювань фундука. Для профілактики та лікування використовують препарати: Топаз, Квадрикс, Флинт. Додатково потрібно виконувати профілактичні дії, щоб не розповсюджувалось захворювання: збирати та утилізувати опале листя та плоди, площу навколо стовбура перекопують осінню.

Це потрібно знати, Саджанці та Сіянці: у чому відмінність та особливості посадкового матеріалу

На цьому все! Із даної статті ми уже чітко зрозуміли, що посадка та вирощування фундука цілком можлива на території України. Даний кущик стане не тільки окрасою Вашого саду, але й забезпечить корисними плодами на весь сезон. Ваші запитання можете залишати у коментарях та оцініть матеріал.

Від specialist