Із настанням осені багато господарів починають закладати плодові та ягідні плантації рослин. Всі намагаються якнайшвидше придбати та висадити рослини до перших заморозків. Не секрет, що погода є примхливою, та не завжди може «спутати карти». У даній статті поговоримо про зберігання саджанців до ранньої весни, якщо Ви не встигли висадити їх осінню. Розповімо про поширені помилки та нюанси.
Які терміни висадки рослин осінню та оптимальні умови
Для того, щоб правильно спланувати свої дії при осінній посадці рослин потрібно розуміти особливості висадки саджанців у відкритий ґрунт. Враховують не лише середню температуру повітря, але й терміни висадки:
Осіння посада рослин у період із кінця вересня до середини листопада виконують всі посадки. Плодові дерева висаджують до 20 чисел жовтня, хвойні та декоративні – до грудня, вони більш морозостійкі. Квітучі та ягідні чагарники краще висадити до 15 числа жовтня. Варто пам’ятати, що оптимальним вважаються період 1,5-2 тижні до настання перших заморозків для успішного вкорінення рослин.
Оптимальна температура Ґрунту. Загалом кожне плодове дерево або кущ в осінню пору знаходиться у спокої, але зберігає здатність для розвитку кореневої системи при температурі до +3 градусів. Тому для осінньої посадки не завадить дощ та холодний вітер.
Температура навколишнього середовища. Вважають оптимальну середньо добову температуру від +7 до +12 градусів. Саме у таких умовах рослина зможе наростити хорошу кореневу систему для комфортної зимівлі.
Порада! Не рекомендуємо проводити посадку рослин осінню за межами вище вказаних показників температури. Це «забере» у рослини багато енергії на виживання у стресових умовах. Веною може просто витратити час на відновлення та стане вразливішою до хвороб.
Використання саджанців із відкритою та закритою кореневою системою
Замовити та знайти посадковий матеріал із закритою кореневою системою наразі не складає труднощів. Багато розплідників реалізують таку продукцію по всій Україні. Хоча це впливає на ціну рослин, але переваг має також не менше:
Терміни посадки. Рослини у контейнерах із закритою кореневою системою можна замовити навіть влітку, а провести висадку уже коли зручно. Саджанці встигнуть добре вкоренитись та успішно перезимують;
Простота вкорінення. Посадка таких рослин простіша та якісніша через наявність ґрунту. Вам достатньо добре замочити у посудині кореневу та посадити у підготовлену лунку, втрамбувати, полити;
Якщо ви спізнились із осінньою посадкою, тоді такі рослини достатньо помістити у підвал або погреб, головне щоб середня температура була в діапазоні +0-4 °С. Додатково можна звільнити від листочків рослину та полити.
Якщо у Вас квартира – тоді можна зберігати рослини із закритою кореневою на балконі. Слідкуйте за температурою та використайте кілька шарів укривного матеріалу. Змінювати місце не рекомендуємо, адже різниця умов не позитивно вплине на саджанець.
Придбані саджанці ягідних, плодових рослин із відкритою кореневою системою потребують більш ретельної процедури підготовки до зберігання. Ми виділили три основні способи про які розповімо нижче.
Як можна зберігати саджанці із відкритою кореневою системою до весни
Спосіб 1: Укриття снігом. Чудово підходить для ягідних кущів довжина яких не перевищує 30 сантиметрів. Кожен кінець обмотають агроволокном (спанбондом), помістити у кілька поліетиленових пакетів та добре пришпилити додолу. Слідкувати за сніговим покривом, він має бути від 15 см та вище.
Також рекомендуємо прочитати статтю Як правильно виконати обрізку плодових дерев. Основні види, терміни, особливості
Спосіб 2: Зберігання у підвальному приміщенні. Тут важливо врахувати температурні показники, вони мають бути у діапазоні +2 до +10 градусів. Рослини розміщуються рядами та присипаються річковим піском (не чорноземом). Протягом періоду зберігання потрібно підтримувати вологість піску у межах 70-80%.
Спосіб 3: Прикопка саджанців. Останній варіант дуже популярний серед садівників та дачників. Потребує трохи часу та сил, але досить ефективний. Підготувати потрібно траншею, до 50 см голубиною, а довжина залежить від кількості рослин (можна рядами, як зручно). Інтервал між рослинами 10-20 см.
Землю, яку Ви викопали для підготовки, змішуєте із піском та тирсою та присипаєте нею рослини. Завдяки цьому молодим корінцям буде простіше розвиватись ранньою весною. Самі рослини готуємо до прикопки на зиму так: звільняємо від листочків, змочуємо кореневу систему протягом 4-5 хвилин у чистій воді, висушити. Розміщуємо у прикопці верхню частину на південь, корінцями на північ, проливаємо та присипаємо, утворивши пологий горбик, що не дасть застоюватись волозі.